Prejsť na obsah

Infografika: S akými sumami začínali podnikať veľké spoločnosti?

Ako to už v startupovom svete chodí, začiatky bývajú náročné. Okrem množstva vecí, na ktoré musia zakladatelia myslieť sú potrebné taktiež financie, kvôli ktorým to veľa startupov zavrie ešte skôr, ako poriadne začnú. Rovnako náročné začiatky však mali aj niektoré, dnes už veľké spoločnosti.

V zaujímavej inforgrafike od portálu Funders&Founders si môžete nižšie pozrieť, s akými financiami dnes už veľké svetové spoločnosti voľakedy začínali. Spoločnosť GoPro, ktorá bola ešte pred pár rokmi startupom, mala spomedzi všetkých v infografike zúčastnených k dispozícii najväčší štartovací kapitál. Môže za to však aj fakt, že začínala omnoho neskôr ako napríklad spoločnosti Dell a HP. Z úvodných 164 000 dolárov mal jej zakladateľ Nick Woodman k dispozícií 64 000 dolárov z vlastných zdrojov a 100 000 dolárov si spoločnosť požičala.

V roku 2014 spoločnosť GoPro po svojej 12 ročnej histórií úspešne vstúpila na burzu. V roku 2012 mali v tejto spoločnosti, vyrábajúcej malé kamery určené hlavne do extrémnych podmienok, tržby vo výške 521 miliónov dolárov pri valuácií 2,3 miliardy dolárov a v roku 2013 sa tržby vyšplhali až takmer na úroveň 1 miliardy dolárov. Za rok 2015 dosiahla spoločnosť tržby viac ako 1,7 miliardy dolárov a jej aktuálna hodnota sa pohybuje na úrovni 4 miliárd dolárov. Celkom slušné zhodnotenie, za 14 rokov premeniť 164 000 dolárov na 4 miliardy dolárov, čo poviete? :) No také HP aj Dell sú na tom ešte lepšie, z 538, respektíve 1000 dolárov si vybudovali globálny biznis v hodnote desiatok miliárd dolárov!

Peniaze na začiatok podnikania

Komentáre

Najnovšie