Prejsť na obsah

Infografika: Prehľad 6 najznámejších slovenských startup priestorov

Viete koľko máme na Slovensku priestorov, kde sa môžete dostať bližšie k startupom? V poslednom čase ich počet stúpa, čo by mohlo znamenať, že počet startuperov na Slovensku rastie úmerne s týmto číslom. Minimálne má každý šancu vybrať si, čo mu vyhovuje a navštevovať workshopy, ktoré ho zaujímajú. V nedávnom prehľade slovenského startupového prostredia za rok 2014 od The Startup Studia z KPMG, ktorej skrátenú verziu ste si mohli pozrieť aj na Startupers.sk, sa ušlo miesto aj startupovým miestam na Slovensku a preto vám dnes prinášame prehľad 6 najznámejších miest (od slova miesto, nie mesto :) ) u nás, kde sa dostanete bližšie k startupom. Skvelé je, že svojich zástupcov tu má každá strana Slovenska! :)

Začnime pekne sprava. Najvýchodnejším miestom v našom výbere je košický kreatívny priestor Eastcubator, ktorý funguje už viac ako dva roky. Spolupracuje taktiež s organizáciou AZU+, v preklade aktivita zvyšuje úspech. Eastcubator za svoju vyše dvojročnú existenciu zorganizoval už viac ako 150 eventov a aktuálne podporuje 12 startupov. Okrem iného je aj organizátorom košického Startup Weekendu. Ako dopadol nedávny bratislavský, si môžete prečítať TU.

Eastcubator

Prichádzame do stredu našej krajiny. Tam sa nachádza mesto Žilina, ktoré je domovom VTP Žilina, ktoré patrí pod miestnu univerzitu. Je najdlhšie fungujúcim startupovým miestom v našom výbere, za 4 ročnú existenciu bolo vďaka VTP založených už 15 spoločností. Výhodou VTP je možnosť zapájania študentov do rôznych startupových aktivít. Okrem toho VTP je taktiež organizátorom Startup Weekendu, ale samozrejme toho žilinského.

VTP Žilina

A prichádzame na západ. Bratislavu v našom výbere zastupujú 4 miesta. Najdlhšie fungujúcim je Brainhouse (bývalý Mozgohouse), ktorého brány sú otvorené už 3 roky. Brainhouse je menej známy, keďže neorganizuje mnoho verejných eventov, ako ostatné priestory a sami seba označujú za ´´No bullshit startup incubator´´, takže sú skôr inkubátorom. Aktuálne sa starajú o 16 aktívnych projektov, z ktorých je 5 hardvérových a 11 softvérových.

Brainhouse

Clusterhouse je najmladším prírastkom v našom výbere. Na Slovenko prišiel v roku 2013. Za to je však tým najväčším! Rozkladá sa totiž na ploche 3000m2 v Polus Tower, kde obhospodaruje celé 2 poschodia. Clusterhouse je však jediným z uvedených slovenských startup priestorov, ktorý je členom medzinárodnej siete. Clusterhouse totiž okrem centrály v Kolíne nájdete aj vo Viedni, Budapešti a v Brne. Spolu tak tieto mestá majú na svojom konte 10 600m2 priestorov a v nich až 122 startupov.

Clusterhouse

Connect Coworking je známy svojimi neobyčajnými industriálnymi priestormi. Sídli totiž v starej bratislavskej Cvernovke. Za svoju dvojročnú históriu (dva roky oslávil len nedávno) toho connecťáci stihli naozaj dosť. Za všetko hovorí viac ako 300 eventov, viac ako 6000 návštevníkov, ktorí museli pred svojou návštevou prekonať nekonečné zatočené schodisko. Okrem toho je aj dejiskom rôznych externých eventov a za 24 mesiacov stihol podporiť viac ako 70 startupov.

Connect Coworking

Na záver tu máme zrejme najznámejšie miesto na Slovensku, ktoré sa týka startupov, The Spot. Spot je aktívny na poli organizovania eventov a rôznych startupových programov. Samotných eventov usporiadali spoťáci už vyše 420 a zúčastnilo sa ich viac ako 6 a pol tisíc ľudí. Celkové čísla The Spot hovoria, že Spot vo svojich radoch mal a má celkovo okolo 400 členov a 67 mentorov. Čo sa týka startupov, v Spote ich za viac ako dva roky bolo už celkovo 25 ale podporu od Spotu dostalo spolu už viac ako 150 startupov a to nielen zo Slovenska. A aby sme nezabudli, The Spot stojí aj za prvým slovenským startup akcelerátorom The Booster, ktorý začal boostrovať slovenské startupy v spolupráci so slovenským Forbesom len nedávno.

The Spot

Ako môžete vidieť v dnešnom prehľade, startupových miest na Slovensku, kam môžu chodiť ľudia zaujímajúci sa (nielen) o startupy a inovácie, tu je dosť. A to sme ani zďaleka neuviedli všetky! Čo tak teda ísť do toho najbližšieho alebo najsympatickejšieho a naučiť sa niečo nové alebo spoznať nových ľudí? Väčšinu akcií nájdeš vždy aj v našich eventoch. Za skúšku nič nedáš a určite budeš príjemne prekvapený/á :)

Komentáre

Najnovšie