Prejsť na obsah

Výhoda startupov je v tom, že sa im nekladú takmer žiadne medze. Množstvo mladých ľudí má v súčasnosti zaujímavé nápady s veľkým potenciálom. Ako je však známe, nápad je len zlomok z celého úspechu startupu, oveľa dôležitejšia je exekúcia. A tu množstvo startupov začína aj končí, pretože sa nevedia pohnúť z miesta ďalej. Tie startupy, ktoré majú toľko šťastia a podarilo sa im prekonať prvé náročné fázy majú však neskôr pred sebou tiež neľahké úlohy a to dostať do startupu peniaze na jeho plnohodnotný chod a prípadnú expanziu. Od investorov.

Nádejné startupy môžu získať financovanie už niekoľko mesiacov po ich vzniku. Sú však aj startupy, ktoré sa po niekoľko ročnej existencii konečne dostanú k investorovi, ale ďalej sa aj tak nepohnú.

Pre väčších investorov sú často najdôležitejšou zložkou startupu používatelia. Ak ich startup nemá, alebo ich počet nespĺňa predstavy investora, často k financovaniu nepríde práve z tohto dôvodu. Menší investor môže projekt zafinancovať aj vďaka podloženému feedbacku od potenciálnych zákazníkov. Záleží však vždy len na investorovi samotnom ako sa rozhodne.

Záujem investorov o startup však väčšinou prichádza až potom, čo ho samotní ľudia začnú používať. Dostať financovanie ešte len pri zrode myšlienky je takmer nemožné. Každý vyžaduje aspoň prototyp alebo demo produktu, vďaka ktorému bude možné získať feedback a aj prvých používateľov. Práve preto mnoho startupov skončí skôr ako začne, lebo si myslia, že svoj produkt predajú hneď mesiac po spustení a keď sa to nestane, tak to zabalia. Preto dôležitou zložkou, ktorou sa musí každý startup pri svojom štarte obrniť je trpezlivosť. Ako rozbehnúť svoj startup a získať pre svoj startup financovanie vám napovie aj zaujímavá infografika z portálu Funders and Founders.

Rozbeh startupu

Aké sú vaše skúsenosti s rozbiehaním startupov a financovaním startupov investormi? Napíšte nám pod článkom. Startupman vám k rozbiehaniu vašich projektov praje veľa šťastia a odvahy!:)

Komentáre

Najnovšie