Prejsť na obsah

Firmy reagujú na Hirmana: o kompenzácie máme záujem

Unsplash

Výzva je podľa asociácie priemyselných zväzov zverejnená iba krátko.

BRATISLAVA 8. decembra (SITA) – Podnikatelia majú záujem o kompenzácie za drahé energie.

V reakcii na vyjadrenia ministra hospodárstva Karla Hirmana o nízkom počte prijatých žiadostí o kompenzácie to pre agentúru SITA uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz. Ako doplnil, výzva je zverejnená veľmi krátko, v podstate len niekoľko pracovných dní.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„Podnikatelia na výzvu v stanovenom termíne reagovať určite budú. V aktuálnom roku má veľa firiem ešte zazmluvnenú elektrickú energiu za cenu nižšiu, ako určený limit 199 eur za MWh uvedený vo výzve. Pre nás je dôležité, aby sa pomoc pre podnikateľov nestratila a ušetrené peniaze boli prenesené do budúceho roka. Taký máme aj prísľub vlády," zdôraznil ďalej Lasz.

Práve rok 2023 bude podľa neho pre podniky kritický, pretože im zakontrahované ceny skončia a elektrinu budú musieť nakupovať za spotové ceny. „To, čo sa ušetrí tento rok je preto potrebné previesť do nasledujúceho roka, kde záujem podnikateľov bude oveľa väčší,“ uzavrel.

Minister hospodárstva Karel Hirman začiatkom týždňa informoval, že o kompenzácie za drahé energie nie je zo strany podnikov zatiaľ veľký záujem. „Zatiaľ sme mierne sklamaní. Mysleli sme si, že sa budeme v prvých dňoch baviť o tisíckach žiadostí a nie o stovkách,“ povedal. O kompenzácie za august a september tohto roku môžu spoločnosti požiadať do 22. decembra tohto roka. Ministerstvo má pre spoločnosti pripravených celkovo 360 mil. eur.

💡
Máme záujem o kompenzácie za vysoké ceny energií, hovoria podnikatelia.

Komentáre

Najnovšie