Prejsť na obsah

Finančná správa vybrala o dve miliardy viac ako vlani

Skrátila sa aj priemerná dĺžka daňovej kontroly.

BRATISLAVA 1. decembra (SITA) – Za prvých jedenásť mesiacov tohto roka finančná správa vybrala na daniach viac o dve miliardy eur.

Nominálne daňové príjmy štátu ku koncu novembra tohto roka dosiahli 14,2 miliardy eur a boli medziročne vyššie o 17 percent. Príjmy finančnej správy za tento rok dosiahnu z vymáhania 300 miliónov eur. Ďalší milión eur ušetrili na prevádzkových nákladoch IT. Finančná správa o tom informovala v tlačovej správe.

Pod pokračujúci boj s daňovými únikmi sa podľa finančnej správy podpísali viaceré opatrenia. Lepšia kontrolná činnosť sa prejavila na celkovom objeme nálezov z daňových kontrol. Ten dosiahol 343,4 milióna eur.

Zároveň už viac než jedna tretina všetkých kontrol sa uskutočňuje v tzv. zúženom rozsahu, teda preverujú sa najmä rizikové transakcie. Cieľom je menšia záťaž daňovníkov. „Dobrou správou pre klientov je i fakt, že sa nám podarilo skrátiť dĺžku daňovej kontroly zhruba o dva mesiace. V tomto trende budeme pokračovať i v nasledujúcom roku,“ uviedol šéf finančnej správy Jiři Žežulka.

Kontrolóri sa zamerali napríklad viac na nehnuteľnosti, e-kasu, daňový bonus, či transferové oceňovanie a medzinárodné zdaňovanie. Zisťovania boli zamerané aj na preverovanie oprávnenosti uplatňovaných výdavkov súvisiacich s nákupom luxusných áut.

Finančná správa intenzívne rokuje aj s dodávateľmi IT systémov. Za dva roky sa jej podarilo vysporiadať už 15 IT systémov a v riešení je ďalších deväť. Cieľom je posilniť schopnosti prevádzky IT tak, aby si u dodávateľov objednávala služby čo najmenej a mohla transparentne súťažiť. Celkovo sa finančnej správe na prevádzkových nákladoch v oblasti IT podarilo ušetriť už jeden milión eur.

Finančná správa hovorí aj o nových proklientských opatreniach či o väčšej podpore dobrovoľného plnenia daňových povinností. Tento rok finančná správa zaslala už viac ako 1,6 milióna upozornení. K zvýšeniu transparentnosti prispieva aj OpenData portál FS, kde nájde verejnosť všetky dôležité údaje z oblasti výberu daní, cla, či hospodárenia.

Finančná správa v roku 2022 vybrala o dve miliardy viac ako v roku 2021. Zároveň sa znížil priemerný čas daňovej kontroly. Zmeny prichádzajú aj v oblasti IT.

Komentáre

Najnovšie