Prejsť na obsah

Eustream bojuje proti zákonu o dani z osobitnej stavby

Unsplash

Pokiaľ zákon napriek prezidentkinmu vetu prejde, Eustream sa plánuje brániť.

BRATISLAVA 24. januára (SITA) – Prezidentka Zuzana Čaputová len nedávno vrátilo zákon o dani z osobitnej stavby do parlamentu a poslanci už hrozia prelomením veta.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Spoločnosť Eustream, proti ktorej je zákon namierený, verí, že poslanci prezidentkine dôvody uznajú a zákon opätovne neprijmú.

Podľa člena predstavenstva a riaditeľa stratégie slovenského prepravcu zemného plynu Miroslava Bodnára, v prípade, že by bol tento zákon znovu prijatý, zverejnia postup, akým sa budú brániť.

„Z pohľadu investorského prostredia na Slovensku to bude vnímané negatívne, pretože ide o jeden vybraný subjekt a je to nesystémové opatrenie, ktoré sa ťažko odôvodňuje. Európska únia odporučila zdaňovanie subjektov, ktoré dosahovali mimoriadne zisky, ale nikto neodporúča zdanenie subjektov, ktoré sú krízou zasiahnuté,“ uviedol v utorok na stretnutí s médiami Bodnár.

Generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič potvrdil, že s poslancami parlamentu o spomínanom zákone rokujú.

„Aj dnes (v utorok) sme boli na ústavnoprávnom výbore a plánujme ešte rokovať,“ priblížil s tým, že zákonodarcov chcú presvedčiť argumentmi o hospodárskej situácii spoločnosti v dôsledku energetickej krízy a poklesu zisku z prepravy ruského zemného plynu.

„Eustream sa momentálne nachádza v ťažkom období svojho podnikania. Pokles dovozu ruského plynu do Európy sa prejavil v poklese tokov cez našu spoločnosť,“ upozornil Bodnár.

„Pokým v roku 2019 sme prepravovali až 69 miliárd metrov kubických, v roku 2022 už len 26 miliárd metrov kubických a toky naďalej klesajú. Pokles sa prejavil aj na našej finančnej výkonnosti,“ dodal riaditeľ stratégie.

💡
Eustream dúfa, že poslanci prehodnotia vrátený zákon o dani z osobitnej stavby a znovu ho neprijmú.

Komentáre

Najnovšie