Prejsť na obsah

Energeticky náročné firmy čaká v novom roku prepúšťanie

Unsplash

Správu o negatívnych vyhliadkach do nového roka dnes zverejnila personálna agentúra Grafton.

BRATISLAVA 27. decembra (SITA) – Inflácia, energetická kríza či vojna na Ukrajine. To všetko spôsobilo v roku 2022 negatívnu náladu na trhu práce.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Najväčší dopyt bol po pracovníkoch z výroby, ktorí ale v budúcom roku pocítia dopady krízy najviac. Slovensko tiež nedokázalo pružne reagovať na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a zostalo na chvoste EÚ.

Energeticky náročné firmy by sa mali pripraviť na prepúšťanie, naberať by mal naopak sektor zdieľaných služieb a IT, uvádza personálna agentúra Grafton.

„Najväčší dopad v tomto aj budúcom roku budú pociťovať bežní pracovníci vo výrobe, obchode a remeselníci, ako aj ostatní zamestnanci s nižšou ako priemernou mzdou,“ vysvetľuje riaditeľ personálnej agentúry Grafton a Gi Group Martin Malo.

Zamestnanci s takouto mzdou sa musia potýkať s nárastom cien z viacerých strán. Podľa prieskumov tvoria náklady na bývanie a energie v priemere vyše štvrtinu z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností. Elektrina, plyn a teplo tvoria z celkových nákladov takmer 10 %, ide tak o najvyšší podiel v rámci krajín EÚ.

V druhej polovici tohto roka Slovensko navyše narazilo na historicky najnižšiu mieru nezamestnanosti, ktorá však bude v roku 2023 vplyvom energetickej krízy podľa Graftonu rásť, alebo vplyvom vstupu nových investorov prinajlepšom stagnovať.

„Rast miezd sa dá očakávať, pretože nedostatok kandidátov na trhu práce nedáva zamestnávateľom inú možnosť, než mzdy navyšovať. V žiadnom prípade sa však priemerné zvyšovanie miezd nevyrovná miere inflácie. Skôr pôjde o individuálny, nie plošný rast,“ uviedol Malo.

Celý pracovný trh aj ekonomika však budú závisieť od miery inflácie a vývoja cien, najmä v energetike. Energeticky náročnejšie odvetvia, aj keď budú hľadať predovšetkým interné úspory, budú náchylnejšie na prepúšťanie. Naopak, naberať aj naďalej bude sektor zdieľaných a podnikových služieb a informačných technológií.

💡
Energeticky náročné firmy budú musieť zrejme prepúšťať. Kríza sa dotkne najmä nízkopríjmových pracovníkov.

Komentáre

Najnovšie