Prejsť na obsah

Dnes cestuje stále menej ľudí ako pred pandémiou

Unsplash

Ani v najbližšom roku sa neočakáva prekonanie predpandemických maxím v počte turistov.

BRATISLAVA 18. januára (SITA) – Svet sa stále kompletne nezotavil z pandémie koronavírusu. Potvrdzujú to aj najnovšie odhady medzinárodného cestovného ruchu.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Ten by podľa počtu zahraničných turistov na svete mohol v roku 2023 dosiahnuť 80 až 95 % úrovne pred pandémiou koronavírusu. V závislosti od rozsahu ekonomického spomalenia, pokračujúceho oživenia cestovania v Ázii a Tichomorí či vývoja ruskej agresie na Ukrajine.

Svetová organizácia cestovného ruchu (UNWTO) to očakáva podľa svojich výhľadových scenárov s tým, že po silnejšom oživení v roku 2022, ako sa očakávalo, by sa počet medzinárodných turistov v Európe a na Blízkom východe tento rok už mohol vrátiť na predpandemickú úroveň.

Turisti by podľa predpokladov mali vzhľadom na náročnú ekonomickú situáciu čoraz viac vyhľadávať hodnotu za peniaze a cestovať bližšie k domovu.

Podľa nových údajov UNWTO cestovalo v roku 2022 do zahraničia viac ako 900 miliónov turistov, dvojnásobne viac ako v roku 2021, stále je to len 63 % úrovne pred pandémiou. Všetky svetové regióny zaznamenali nárast počtu medzinárodných turistov.

„Najväčší relatívny nárast zaznamenal Blízky východ, keďže počet príchodov sa vyšplhal na 83 % z počtu pred pandémiou. Európa dosiahla takmer 80 % úrovne pred pandémiou, keďže v roku 2022 privítala 585 miliónov turistov,“ informuje na svojom portáli UNWTO.

Afrika a Amerika obnovili približne 65 % svojich predpandemických návštevníkov, zatiaľ čo Ázia a Tichomorie dosiahli iba 23 % úrovne pre silnejšiu pandémiu a súvisiace obmedzenia, ktoré sa začali odstraňovať až v posledných mesiacoch.

„Nový rok prináša viac dôvodov na optimizmus pre globálny cestovný ruch. UNWTO očakáva silný rok pre tento sektor aj napriek rôznym výzvam vrátane ekonomickej situácie a pokračujúcej geopolitickej neistoty,“ povedal generálny tajomník UNWTO Zurab Pololikashvili.

„Ekonomické faktory môžu ovplyvniť ľudí cestujúcich v roku 2023 a UNWTO očakáva, že dopyt po domácom a regionálnom cestovaní zostane silný a pomôže podporiť širšie oživenie sektora,“ podotkol.

UNWTO predpokladá, že oživenie bude pokračovať počas celého roku 2023, aj keď tento sektor bude čeliť ekonomickým, zdravotným a geopolitickým výzvam. Nedávne zrušenie cestovných obmedzení súvisiacich s COVID-19 v Číne podľa organizácie oživí cestovný ruch v Ázii a Tichomorí a na celom svete.

„Z krátkodobého hľadiska bude obnovenie cestovania z Číny pravdepodobne prínosom najmä pre ázijské destinácie. Bude to však ovplyvnené dostupnosťou a nákladmi na leteckú dopravu, vízovými predpismi a obmedzeniami súvisiacimi s COVID-19 v destináciách,“ dodala UNWTO.

Do polovice januára celkovo 32 krajín zaviedlo špecifické cestovné obmedzenia súvisiace s cestovaním z Číny, najmä v Ázii a Európe.

💡
Svetový cestovný ruch sa zotavuje, v tomto roku by sa mal ešte viac priblížiť k úrovni pred pandémiou.

Komentáre

Najnovšie