Prejsť na obsah

Distribútor očakáva aj naďalej vysoké ceny energie

Unsplash

Ceny nie sú vysoké len v dôsledku vojny na Ukrajine, ale aj kvôli dlhodobej politike EÚ, tvrdí SEPS.

BRATISLAVA 17. januára (SITA) – Za elektrinu si ešte nejaký čas priplatíme. Vyplýva to z konzervatívneho scenára a predpokladov Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) na najbližšie roky.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Podľa slovenského prevádzkovateľa elektrizačnej prenosovej sústavy súčasná kríza nie je len krátkodobým odrazom vojny na Ukrajine, no do veľkej miery vychádza aj z predchádzajúcich dlhodobých opatrení a rozhodnutí v celej Európskej únii.

„Pracujeme so scenármi, ktoré počítajú s vyššími cenami energetických surovín a elektriny ako boli pred rokom 2021 a kde je volatilita na trhu v najbližších rokoch novým normálom. Okrem spomínanej nestability sa pri našom plánovaní venujeme aj východiskám a dopadom energetickej transformácie. Na Slovensku i v celej Európe. Napĺňanie opatrení spojených s touto transformáciou bude v budúcnosti pre SEPS, rovnako aj pre ostatné európske prenosové sústavy, dôležitou strategickou prioritou,“ povedal pre agentúru SITA predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun.

Vojna na Ukrajine sa dotkla aj práce v SEPS. Ako pripomenul šéf SEPS, pre ruskú inváziu na Ukrajine kolegovia zo spoločnosti Ukrenergo požiadali koncom februára minulého roka o núdzové pripojenie prenosovej sústavy ku kontinentálnej Európe.

Synchrónne prepojenie s Ukrajinou a Moldavskom sa pôvodne plánovalo o dva roky neskôr.

„Je veľmi pozitívne, že sme ani po deviatich mesiacoch núdzového pripojenia nezaznamenali žiaden vážnejší technický problém. Potenciálne krízové udalosti, s ktorými od začiatku počítame, sa neobjavili ani počas mesiacov poznačených mohutným bombardovaním ukrajinskej elektrizačnej sústavy. Núdzové pripojenie Ukrajiny a Moldavska je však z pohľadu množstva práce, času a energie príkladom novej agendy, ktorú priniesol rok 2022,“ dodal Dovhun.

V tomto roku plánuje SEPS preinvestovať celkom 73,5 milióna eur. Objemovo najvýznamnejšie investičné akcie, ktorých realizácia bude pokračovať aj v roku 2023, sú výmena vodičov a preizolácia vedenia v úseku elektrická stanica Moldava – elektrická stanica Veľké Kapušany s plánovaným objemom 9,4 milióna eur či preizolácia a výmena vodičov vedenia Podunajské Biskupice – Gabčíkovo s plánovaným objemom 3,7 milióna eur.

V roku 2023 začne SEPS realizovať aj novú investičnú akciu, a to zaslučkovanie 400 kilovoltového vedenia do elektrickej stanice Senica s plánovaným objemom 4 miiliónov eur.

V novom roku plánuje SEPS prijať niekoľko desiatok nových zamestnancov. „V súvislosti s energetickou transformáciou, s integráciou slovenskej elektrizačnej sústavy do medzinárodných platforiem, ale i so zvyšujúcimi sa nárokmi na digitalizáciu, či kybernetickú bezpečnosť vytvárame priestor na realizáciu a odborný rast pre kolegyne a kolegov v nových zaujímavých oblastiach,“ konštatoval Dovhun.

💡
Firma SEPS je konzervatívna, naďalej počíta s vyššími cenami elektriny.

Komentáre

Najnovšie