Prejsť na obsah

Desiatky miliónov poputujú samosprávam ako kompenzácie za drahé energie

Unsplash

Použije sa tak podobný mechanizmus ako pri firmách, ktorým cenu energií neurčuje regulačný úrad.

BRATISLAVA 25. januára (SITA) – Minister hospodárstva Hirman nedokázal presne povedať, koľko prostriedkov dá štát na boj s drahými energiami. Malo by však ísť o desiatky miliónov eur určených na kompenzácie vysokých účtov za energie.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„Zdroje potrebujeme dostať od ministerstva financií, v súčasnosti dočísľujeme tú sumu, aká bude potrebná. Pôjde o desiatky miliónov eur,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Hirman.

Štát vykryje samosprávam drahé energie podobne ako firmám, ktorým nereguluje cenu energií regulačný úrad.

Minister hospodárstva Karel Hirman informoval na stretnutí zástupcov združenia samosprávnych krajov SK8, že aj pre samosprávy platí ešte v minulom roku dohodnutá úroveň stropu vo výške 199 eur za megawatthodinu pre elektrickú energiu a 99 eur za megawatthodinu pre zemný plyn, pričom bude kompenzovaných 80 % oprávnených nákladov nad túto úroveň.

Systém kompenzácií pre samosprávy bude teda podobný ako pre subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť, ktorý bol ministerstvom spustený v decembri 2022.

To znamená, že kompenzácie za fakturované dodávky elektriny a plynu sa začnú uhrádzať za rovnakých podmienok, ako v tejto výzve od februára 2023, a to spätne za január. Za takýchto podmienok a takouto formou bude zatiaľ kompenzované obdobie prvého kvartálu 2023.

Ministerstvo hospodárstva zatiaľ neplánuje kompenzovať ceny energií samosprávam, ktoré používajú na výroby tepla peletky.

Podľa ministra Hirmana totiž megawatthodina vyrobeného tepla z peletiek kúpených za "rozumnú" cenu je stále ďaleko lacnejšia ako megawatthodina tepla vyrobeného prostredníctvom plynu. Ceny tepla z peletiek by sa tak ani do kompenzačného mechanizmu nezmestili.

💡
Samosprávy dostanú na kompenzácie za drahé energie desiatky miliónov eur.

Komentáre

Najnovšie