Prejsť na obsah

Ďalšie zdražovanie energií. Na Pražskej burze dosahuje elektrina 400 eur za megawatthodinu

Koncom augusta pritom cena vystúpila až na 1001 eur.

BRATISLAVA 5. decembra (SITA) – Ďalší rast na komoditných trhoch s elektrinou. Prúd v Českej republike sa pohybuje okolo 400 eur za megawatthodinu. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 381 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého týždňa sa cena elektriny na pražskej burze pohybovala na úrovni 355 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze 26. augusta, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Na trhoch zdražel aj plyn. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa plyn predáva aktuálne zhruba za 133 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého týždňa bola pritom cena plynu na spomínanom trhu na úrovni 124 eur za megawatthodinu.

Začiatkom novembra bola cena ešte na úrovni 22 eur za megawatthodinu. V strede uplynulého týždňa cena plynu vyskočila na 140 eur za megawatthodinu. Na konci augusta hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné hodnoty na úrovni zhruba 313 eur za megawatthodinu.

💡
Cena elektriny na pražskej burze dosahuje 400 eur za megawatthodinu.

Komentáre

Najnovšie