Prejsť na obsah

Minulý týždeň bolo v Prahe predstavené „digitálne mesto“ CzechStartups.org za súčinnosti IBMCzech InvestCzech ICT AllianceRockaway Capital a AMSP ČR a my sme samozrejme boli tiež pri tom!

V podstate sa jedná o „mesto“ – digitálny hub v cloude, ktoré má za cieľ pomôcť s urýchľovaním inovácií v strednej a východnej Európe. Praha ako miesto vzniku tohto projektu nie je náhoda: české hlavné mesto vďaka svojej polohe v strede Európy a najväčšej populácii developerov predstavuje bránu do ostatných krajín strednej a východnej Európy.

CzechStartups.org je digitálna platforma, ponúka začínajúcim firmám možnosť nahliadnuť do celého startupového ekosystému v Českej Republike, poskytne im kompletný prehľad potenciálnych investorov a ďalšiu podporu z rôznych oblastí.

Ak vás zaujíma i technická stránka projektu: CzechStartups.org je interaktívna platforma, postavená na IBM Bluemix a SoftLayer cloudovej infraštruktúre. Umožňuje návštevníkom dozvedieť sa (skoro) všetko o nových začínajúcich firmách, prečítať si o úspešných inovačných technologických novinkách a akciách zameraných na pomoc startupom.

V oblasti práce so startupmi treba vyzdvihnúť prácu IBM, pretože sa z ich strany jedná vrámci iniciatívy #ibm4startup o masívnu pomoc a spoluprácu pri rozvoji inovácií a startupového prostredia ako takého v Českej republike.

Otázne je, prečo sa i na slovenskej strane nenájde dostatočný počet ambicióznych projektov, do ktorých by IBM mohlo „utopiť“ svoju pomoc a pomôcť i tejto časti Česko-Slovenska v podobnej miere, ako sa im to darí v ČR. Petr Biskup, „hlava“ startupového programu IBM pre Českú a Slovenskú republiku je známy svojou prístupnosťou a otvorenosťou pre dobré nápady, takže sa ich možno dočkáme aj na Slovensku. A ak nie, tak veríme, že sa podobnou iniciatívou u nás čoskoro inšpirujú napríklad aj slovenské štátne / pološtátne agentúry ako SBA alebo SARIO.

Na záver treba ešte zmieniť, že rovnako ako pri mnohých ďalších startupových udalostiach v ČR, k vzniku tejto platformy prispela i skvelá Lenka Kučerová (ex Wayra CEE), ktorá dokonca svojho času kúpila i doménu, na ktorej toto digitálne „mesto“ s obrovským potenciálom „leží“. Dúfajme, že sa nájde viac takých obetavých ľudí (nie len) pre Česko-Slovenskú startupovú komunitu!

Komentáre

Najnovšie