Prejsť na obsah

Na Slovensku je to už raz tak, nič nie je tak ako by malo byť a všetko by sa aj pri troške snahy dalo robiť lepšie. Startupy nie sú výnimkou, tiež by sa mohli mať lepšie a ich začiatky by mohli byť lepšie keby… keby. Tento týždeň sa však ako blesk z jasného neba objavila správa, ktorú priniesol denník Pravda, že startupistom by sa malo začať blýskať na lepšie časy.

O čo teda ide? Je to jednoduché, startupistom sa aspoň čiastočne prestanú hádzať polená pod nohy a tak na nich možno dokážu ako tak stáť. Poďme sa teda v našom zhrnutí pozrieť na to, vďaka čomu by sa startupisti mohli mať lepšie.

  1. Startupy by počas svojej 2 ročnej existencie mali byť oslobodené od platenia daní z príjmu
  2. Po dvoch rokoch by pre nich mala platiť nižšia sadzba dane ako súčasných 22%
  3. Startupy by mali byť oslobodené aj od platenia daňových licencií
  4. Startupisti by mali taktiež dostávať finančné kupóny na zaplatenie právneho, technologického alebo obchodného partnerstva alebo na  ochranu duševného vlastníctva
  5. Študenti alebo absolventi by mali mať k dispozícií štipendijný program ´´startupového doktoranta´´, kedy pol roka nebudú musieť platiť odvody a dostanú mesačné štipendium 700€.

 

„Poskytnutie daňovej úľavy startupom by tým nemalo významný vplyv na štátny rozpočet, na druhej strane by mohlo byť efektívnym nástrojom pre tú úzku skupinu startupov, ktorým sa podarí profitovať už v raných štádiách podnikania. Jednoducho by sa tým vyriešil problém výberu efektívnych startupov pre daňové úľavy,“ píše sa v návrhu koncepcie pre podporu startupov na Slovensku, ktorý má denník Pravda k dispozícii.

Všetky výhody by sa mali týkať začínajúcich spoločností s ročným obratom maximálne 200 000€. Výška finančných kupónov, ktorými by mal štát podporiť 1000 startupov, by sa mala pohybovať od 3 000 do 8 000€. Účastníci programu ´´startupového doktoranta´´ získajú aj 300 hodín mentoringu, pomoc so získavaním patentu, s prezentovaním myšlienok v médiách, účasť na workshopoch a konferenciách a prístup k investorom a podnikateľom. Peniaze na podporu startupov by mali byť k dispozícií z eurofondov v rámci programu Horizont 2020.

Všetko to znie dobre, tak dúfajme, že sa tieto návrhy aj zrealizujú a konečne sa niečo spraví pre startupy aj na Slovensku, aby slovenské startupy už nemuseli chodiť hľadať podporu do zahraničia.

Komentáre

Najnovšie