Prejsť na obsah

Chcete založiť globálny startup? Nemusíte chodiť za hranice!

Väčšina ľudí si možno myslí, že za globálnym úspechom musí vycestovať za hranice – čím väčšie mesto, tým lepšie. Samozrejme, veľké mestá majú svoje výhody, napríklad viac investorov, väčšinou i viac peňazí a väčšiu kúpnu silu, viac potenciálnych zákazníkov a zvyčajne aj trochu vyššiu vyspelosť v oblasti rôznych noviniek (hlavne technologických). Svoje výhody však má i Bratislava. Ktoré to sú prezradí slovenský startupista stojaci za startupom Synopsi.tv Rasťo Turek.

Rasťo so svojim úspešným projektom Synopsi.tv taktiež neopustil Bratislavu, takže vie čo hovorí, keď tvrdí, že globálny startup sa dá založiť aj na Slovensku. Rasťo tvrdí, že práve naše hlavné mesto považuje za najlepšie mesto, kde založiť startup a má na to aj dosť argumentov.

Vďaka jeho malej rozlohe v porovnaní so svetovými veľkomestami sa kamkoľvek dostanete v relatívne krátkom čase. To je určite veľkou výhodou, keď sa potrebujete rýchlo dostať za klientom, či na stretnutie s investorom. Výhodou oproti iným slovenským mestám je dostatok práce a pomerne veľký trh, na ktorom môžete podnikať. Platy sú síce neporovnateľne nižšie ako napríklad v Silicon Valley, pre podnikateľov to je však výhoda, majú totiž menšie výdavky na zamestnancov.

Možno práve platy motivujú množstvo mladých ľudí, aby vycestovali za prácou do zahraničia. Veľký počet z nich sa sem však po čase vráti. Preto sa v Bratislave dajú nájsť šikovní ľudia s bohatými skúsenosťami, či už s prácou vo vývojárskych spoločnostiach alebo v reklamných agentúrach. Práve takýchto ľudí potrebuje do tímu každý startup. Bratislava postupne ožíva aj na poli startupov, nájdete tu mnoho podnikateľov, ktorí po čase svoje spoločnosti opúšťajú a púšťajú sa do nových vecí. So svojimi bohatými skúsenosťami a finančným zázemím sú skvelou voľbou, pokiaľ neviete na koho sa obrátiť s novým projektom. Vďaka malému počtu obyvateľov má Bratislava veľkú výhodu v tom, že sa dokážete rýchlo spojiť s dôležitými ľuďmi, ktorí vám môžu pomôcť. Títo ľudia sú často na dosah jedným mailom alebo niekoľkými telefonátmi a bývajú i pomerne ochotní.

Okrem toho sa aj u nás nájdu úspešné projekty, ktoré dosiahli globálny úspech, napríklad československý M.dot. Pokiaľ podnikáte v oblasti technológií alebo rozbiehate nejaký online projekt, vďaka internetu už dnes fyzické sídlo spoločnosti nie je podstatné. Tak čo, stále ešte máte pocit, že za úspechom je treba ísť do Silicon Valley?

 

Článok v pôvodnom znení bol zverejnený na blogu Helios

Komentáre

Najnovšie