Prejsť na obsah

Ceny elektriny a plynu klesali aj počas Vianoc

Unsplash

Dnes sa elektrina obchoduje za štvrtinu maximálnej ceny, ktorú dosiahla v auguste.

BRATISLAVA 27. decembra (SITA) – Ceny elektriny počas Vianoc naďalej klesajú a elektrina sa tak predáva za 260 eur za megawatthodinu. Vyplýva to z údajov zverejnených pražskou burzou PXE. Klesli aj ceny zemného plynu.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Pred troma týždňami elektrina na pražskej burze atakovala hranicu 400 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého týždňa sa cena elektriny na pražskej burze pohybovala na úrovni 304 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze 26. augusta, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa plyn predáva aktuálne zhruba za 80 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého týždňa bola pritom cena plynu na spomínanom trhu na úrovni 117 eur za megawatthodinu.

Začiatkom decembra sa plyn predával za 149 eur za megawatthodinu. Začiatkom novembra bola cena ešte na úrovni 22 eur za megawatthodinu. Na konci augusta hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné hodnoty na úrovni zhruba 313 eur za megawatthodinu.

💡
Elektrina aj plyn na trhoch cez sviatky zlacneli.

Komentáre

Najnovšie