Prejsť na obsah

Byť otcom na materskej je pre zamestnancov Googlu a Facebooku skvelé

Novopečení otcovia to v mnohých krajinách sveta nemajú jednoduché. Dôvod je jednoduchý, v zákonoch totižto nie je stanovené, že otcovia novonarodených detí majú nárok na platenú materskú dovolenku. A niektoré krajiny platenú materskú dovolenku dokonca nemajú uzákonenú ani pre samotné matky (viac sa dozviete TU). Čo sa týka slovenských otcov, tí môžu nastúpiť na materskú dovolenku v trvaní maximálne 6 mesiacov, počas ktorej dostanú 65% platu. Existuje aj rodičovská dovolenka, počas tej však dostanú rodičia na Slovensku len niečo cez 200€ a preto musia pracovať tak či tak. V USA podľa zákona nedostávajú platenú materskú dovolenku ani matky ani otcovia, preto si spoločnosti si riešia tieto záležitosti samé.

Výnimkou nie sú samozrejme ani taký giganti ako Google a Facebook. V centrále Googlu v kalifornskom Mountain View dostávajú otcovia novonarodených detí plne hradenú materskú dovolenku na 12 týždňov a v prípade, že sa hlavne oni starajú o dieťa je možné túto dobu predĺžiť až na 18 týždňov. Okrem toho však majú k dispozícii aj konzultácie, päť dní bezplatnej detskej starostlivosti, 500 dolárový bonus, ale aj 4 centrá detskej starostlivosti.

Google

Vo Facebooku majú jednu dĺžku materskej dovolenky pre otcov. Tá trvá 17 týždňov, počas ktorých novopečení oteckovia poberajú celý svoj plat. Okrem toho dostanú aj 4000 dolárov určených pre dieťa, každodennú starostlivosť o dieťa a možnosť práce z domu. Okrem toho však vo Facebooku je aj benefit v hodnote 20 000 dolárov, vďaka ktorému si zamestnanci Facebooku môžu dať zmraziť svoje spermie alebo vajíčka. Vo výbere 10 spoločností na portáli Bloomberg sa vo výbere objavila okrem iných aj spoločnosť LinkedIn, ktorá ponúka otcom novonarodených detí plne hradenú materskú dovolenku v trvaní 6 týždňov. Určite sa je čím inšpirovať, verme preto, že sa to spoločnostiam na Slovensku podarí už čoskoro! :)

Pracujuci otec

Komentáre

Najnovšie