Prejsť na obsah
AppleApple PayiOSios

Apple Pay - začiatok konca peňaženiek ako ich poznáme!

Včera uvoľnilo Apple aktualizáciu svojho operačného systému iOS s označením 8.1. Táto aktualizácia prináša okrem menších vylepšení a odstránení chýb, ktoré iOS 8 od jeho príchodu sprevádzali aj jednu veľkú a podľa šéfa Applu Tima Cooka ´´zabijácku funkciu´´, ktorá bude dôvodom ešte väčšieho predaja iPhonov, ako je tomu dnes. Volá sa Apple Pay a je to vaša nová peňaženka, ktorú budete mať vo svojich iPhonoch. Apple Pay je určený pre nové jabĺčkové produkty, ktorými sú iPhone 6, iPhone 6+ a spolu s nimi aj nedávno predstavené iPad Air 2 a iPad Mini 3.

Odteraz už teda budete môcť platiť vo vybraných aplikáciách tým, že prejdete prstom po obrazovke a následne si len priložíte svoj prst na Touch ID, ktoré na základe vášho odtlačku uskutoční platbu vo vašom zariadení. Apple však predstavil aj budúcnosť platenia ako takého v kamenných obchodoch. Použitím kombinácie NFC vysielača a Touch ID totiž so svojím iPhonom 6 alebo 6+ už zaplatíte aj v obchodoch. Stačí priložiť telefón k terminálu podobne ako pri Paypass platbách, následne priložiť svoj prst na senzor Touch ID a opäť priložiť telefón k terminálu a platba je hotová, o čom vás informuje váš iPhone aj priamo na displeji. V Apple Pay si taktiež dokážete ukladať a vyberať debetné a kreditné karty, ktorými chcete zaplatiť. Najlepšie celý proces uvidíte vo videu pod článkom.

Ako informoval portál The Verge, momentálne je Apple Pay dostupné vo viac ako 220 000 obchodoch, bohužiaľ len v USA. To je však len zhruba jedna tridsatina celého amerického obchodného trhu, takže Apple má určite na čom pracovať. Aktuálne s Apple Pay nakúpite napríklad v Nike, McDonalds alebo u Disneyho. Najznámejšie z aplikácií, ktoré túto novinku Apple podporujú sú napríklad Airbnb alebo Uber. Výhodou pri Apple Pay je, že ako kupujúci, tak ani predajca nehradí Applu žiadne poplatky. Tie si Apple ako Cook uviedol rieši s bankami. Ako je zvykom, do ďalších krajín, by sa mal Apple Pay dostať neskôr, konkrétne začiatkom budúceho roka. Či a kedy medzi nimi bude aj Slovensko je zatiaľ otázne. Avšak už teraz vieme, že sa máme na čo tešiť a že zabudnutá peňaženka už nebude taká hrôza ako doteraz! :)

Komentáre

Najnovšie