Prejsť na obsah
AppleElon MuskGooglegoogleTesla

Aktuálne: Elon Musk v roku 2013 takmer predal Teslu Googlu!

Väčšina horúcich noviniek z technologického sveta sa vďaka veľkým médiám dostane okamžite na verejnosť. Avšak sú aj také, ktoré vyplávajú na povrch až po rokoch. Takou je aj pred malou chvíľou zverejnená informácia zo včera vydanej knihy o známom vizionárovi Elonovi Muskovi. Ako informuje Bloomberg, spisovateľ Ashlee Vance v nej píše o veľmi zaujímavej transakcii, ktorá naberala reálne kontúry, ale napokon sa nikdy neuskutočnila a vie o nej asi skutočne málokto.

V marci 2013 na tom bola Muskova spoločnosť Tesla Motors vyrábajúca elektromobily veľmi zle. Ich vtedy nový model S sa dosť kazil, čoho následkom boli klesajúce predaje a tým aj vysoké riziko bankrotu, ktorý sa reálne blížil. Musk, ktorý Teslu nechcel pochovať sa tak rozhodol, že ju zachráni za každú cenu. Preto sa obrátil na svojho priateľa, zakladateľa spoločnosti Google Larryho Pagea. Musk chcel, aby Google kúpil Tesla Motors, ktorá mala v tom čase hodnotu okolo 6 miliárd dolárov a k tomu 5 miliárd dolárov za továreň a náklady s ňou spojené.

Larry Page Google

Okrem toho však mal Musk aj podmienku, že Google musí Teslu prevádzkovať 8 rokov alebo aspoň dobu, potrebnú na vývoj tretieho elektrického modelu tejto značky. Celá transakcia bola už z oboch strán dohodnutá a na scénu nastúpili právnici, ktorí niekoľko týždňov dohadovali podmienky obchodu. Nakoľko sa však táto doba pretiahla, stalo sa to, čo by čakal len málokto. Predaje Tesly začali stúpať a riziko bankrotu opadlo, na čo Musk celý dohodnutý obchod zrušil a až do dnes o ňom vedelo asi naozaj len zopár ľudí.

News - Tesla Motors Model S UK Launch

A spravil dobre, pretože medzičasom zarobil naozaj slušný balík peňazí. Hodnota Tesla Motors totižto za posledné dva roky stúpla viac ako štvornásobne, a jej aktuálna trhová hodnota sa pohybuje na úrovni 26 miliárd dolárov. Avšak ako sme vás pred dvoma mesiacmi informovali na Startupers.sk, čím ďalej tým častejšie sa hovorí, že o Teslu má veľký záujem Apple. Táto najhodnotnejšia spoločnosť sveta by údajne mala byť ochotná dať za Muskove elektromobily až 75 miliárd dolárov! Sme naozaj zvedaví, ako to nakoniec dopadne, avšak Elon Musk, sa už bude zrejme len usmievať :)

elon musk tesla

Komentáre

Najnovšie