Prejsť na obsah

Do svojej tridsiatky máme údajne stihnúť tie najdôležitejšie životné rozhodnutia. Vybrať si správne školy a dokončiť ich. Nájsť si životného partnera a vziať si ho. Splodiť deti a začať ich vychovávať. A aby toho nebolo málo, musíme si nájsť dobrú prácu, ktorá nás bude živiť a baviť. Je toho celkom dosť nie?

No nebolo by skvelé stať sa taktiež milionárom do dovŕšenia svojej tridsiatky? Otázka, ktorá vám popri hypotékach a deťoch ani nenapadla, však? Prejdime si 10 inšpiratívnych bodov Granta Cardoneho, vďaka ktorým by sa vám to do svojej tridsiatky mohlo podariť.

1. Majte svoje peniaze na očiach.

V dnešnej ekonomike je veľmi dôležité sústrediť sa na zvýšenie svojich príjmov v postupných krokoch a následne ich opakovať. Príjem Granta bol 3000 dolárov za mesiac a o rok to bolo už 20 000 dolárov za mesiac, čo je skoro sedem krát viac. Preto sledujte, kam idú vaše peniaze. To vás prinúti riadiť svoje príjmy a vidieť nové príležitosti.

2. Nepredvádzaj sa – ukáž sa! 

Grant si nedovolil kúpiť si prvé luxusné hodinky či auto dovtedy, kým jeho podnikanie a investície neprodukovali pravidelné a násobné výnosy. „Kým som sa stal milionárom, stále som vlastnil a šoféroval Toyotu Camry“. Buďte známy pre vašu pracovnú morálku a nie pre extravagantné kúsky, ktoré si kúpite.

 3. Šetri na investovanie, nie pre šetrenie samotné. 

Jediným dôvodom, prečo šetriť peniaze, je neskôr ich investovať. Uložte si svoje peniaze do zaistených fondov. Tieto peniaze však nikdy nepoužite a to ani v nevyhnutnom prípade. Tento krok vás prinúti k prvému bodu. „Vďaka tomu som dvakrát za rok na mizine, pretože investujem svoje prebytočné príjmy do podnikov, ku ktorým nemám prístup.“

4. Vyhýbajte sa dlhom, ktoré sa nevyplácajú

„Raz som si požičal peniaze na auto lebo som vedel, že vďaka nemu zvýšim svoj príjem.“ Nikdy si  však nepožičiavajte peniaze na nič, z čoho nebudete mať zisk. Bohatí ľudia používajú dlhy na podporu svojich investícií. Chudobní ľudia sa zadlžujú kvôli kupovaniu vecí, ktoré bohatých ľudí robia bohatými.

biznis

5. Zaobchádzajte s peniazmi ako so žiarlivou milenkou

Na to, aby ste sa stali a hlavne zostali bohatým si musíte vytvoriť priority. Peniaze sú ako žiarlivý partner či partnerka. Ignorujte ich a budú ignorovať vás alebo vás dokonca opustia pre niekoho, kto z nich robí prioritu číslo jeden.

6. Peniaze nespia

Peniaze nepoznajú hodiny, týždenné rozvrhy či prázdniny. To isté sa žiada od vás. Peniaze milujú ľudí, ktorí majú dokonalú pracovnú morálku. „Keď som mal 26 rokov, pracoval som v maloobchode, ktorý sa zatváral o siedmej večer. Väčšinu času ste ma tam mohli nájsť do jedenástej v noci.“ Nikdy sa nepokúšajte byť najmúdrejšou alebo osobou s najväčším šťastím – iba sa uistite, že pracujete intenzívnejšie ako ostatní.

7. Chudoba nedáva zmysel

„Bol som chudobný a stálo to za nič. Mal som akurát dosť a to ma štvalo.“ Eliminujte všetky myšlienky o tom, že byť chudobným je vlastne v poriadku. Bill Gates povedal: „ak sa narodíš chudobný, nie je to tvoja chyba. Ak však zomrieš chudobný, je to tvoja chyba.“

8. Nájdite si mentora

Študujte milionárov a správajte sa ako oni. Nájdite si svojho vlastného milionára, ktorého príbeh o úspechu vás inšpiruje. Väčšina bohatých ľudí je neuveriteľne veľkorysá a svoje myšlienky a odkazy šíria po celom svete.

9. Získavanie peňazí je tvrdá drina

Investovanie je zlatým grálom na ceste ako sa stať milionárom a mali by ste zarobiť viac peňazí zo svojich investícií ako svojou prácou. Ak nemáte prebytky zo ziskov, nikdy nevybudujete investície. Druhá spoločnosť, ktorú som zakladal potrebovala prvotnú investíciu 50 000 dolárov. Táto istá spoločnosť mi po dobu 10 rokov vracala každý mesiac rovnakú sumu. Investovanie je jediný dôvod, prečo robiť ďalšie kroky na ceste byť milionárom. Vaše peniaze pre vás musia pracovať.

10. Myslite vo veľkom

Jedinú najväčšiu chybu, akú Grant kedy urobil je, že nemyslel vo veľkom. „Choďte si po viac, ako po jeden milión.“ Na svete nie je nedostatok peňazí iba nedostatok ľudí, ktorí premýšľajú vo veľkom.

Komentáre

Najnovšie