Prejsť na obsah

Investičný fond Credo Ventures, ktorý združuje mnohých predovšetkým českých podnikateľov, sa prostredníctvom Andreja Kisku (nie ten slovenský kandidát na prezidenta:)) pustil do písania veľmi zaujímavého seriálu. Predstavuje a vysvetľuje v ňom princípy sveta rizikového kapitálu od úplných základov až po rôzne odbornejšie disciplíny spôsobom, aby to pochopil naozaj každý. Ak je to téma, v ktorej sa chcete alebo dokonca potrebujete zorientovať a pokiaľ vás obzvlášť zaujíma, ako investori premýšľajú a fungujú u nás v strednej Európe, ťažko nájdete lepší základ. Na svojom blogu ich v originálnom znení zverejnil portál Helios.

Zatiaľ Kiska spolu so svojimi spolupracovníkmi z Credo Ventures napísal tri časti seriálu:

Ako fungujú investície do startupov – Toto sú úplne základy – aký je dnes životný cyklus spoločnosti a akými druhmi financovaní si postupne prejde. Viete napríklad, aký je rozdiel medzi seed investíciou, venture kapitálom a private equity? Kiska bohužiaľ musí tiež konštatovať, že pokiaľ ide o pokrytie špecifických potrieb firiem v každej životnej fáze, v Európe nie sme ani zďaleka tam, kde Spojené štáty.

Ako na fundraising v strednej a východnej Európe – Nemusíte ísť do Silicon Valley, aby ste získali funding. Ani do Londýna či Berlína. I u nás je kapitálu dosť, len musíte vedieť, kde hľadať. Kľúčoví pre rozbehnutie podnikania sú obzvlášť takzvaní anjelskí investori, solitéri a často aj sami podnikatelia, ktorí do projektu vložia prvé peniaze hlavne preto, že veria samotnému podnikateľovi. Ako takého človeka vyberať a kde potom v našich končinách pokračovať pri hľadaní väčšej seed alebo venture investície?

Veľkosť investícií a valuácia v strednej Európe – Koľko peňazí od investora vôbec chcieť a v akom rozmedzí sa spravidla v našom regióne pohybuje veľkosť investícií v jednotlivých fázach vývoja firmy? Ako nepodceniť ani neprestreliť veľkosť rezervy, ktorá by tiež mala byť súčasťou každého business plánu? Aký podiel vo firme je bežne investorovi poskytnutý (rozhodne to v prvých fázach nebýva 50 a viac percent)? A ako sa vôbec vypočítava hodnota celej spoločnosti? To všetko je veľmi dôležitá matematika, pokiaľ nechcete byť ukrátení.

Komentáre

Najnovšie