Prejsť na obsah

6 jednoduchých krokov ako vybudovať vlastný biznis popri zamestnaní

Mnoho ľudí sníva o tom, ako odíde zo svojho klasického zamestnania a začne pracovať na vlastnom nápade. Avšak nie je to také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Mnoho úspešných podnikateľov si na začiatku muselo udržiavať svoje stále zamestnanie, kým dospeli do bodu, kedy nastal čas ich pracovné miesto opustiť. Toto prechodné však môže byť naozaj stresujúce a náročné.

Samozrejme, ambície sú v podnikaní dôležité, no samy o sebe nestačia. Udržiavanie vlastnej motivácie pri prerode zo zamestnanca na podnikateľa je dôležité. Často môžeš mať pokušenie ukončiť celé svoje úsilie. My ti prinášame šesť jednoduchých krokov z portálu Entrepreneur, ktoré môžeš začať aplikovať už aj dnes popri svojom vlastnom zamestnaní.

  1. Jasne si zadefinuj dôvod, prečo chceš začať podnikať

Odpovedať si na otázku „prečo“ je jedným z najkľúčovejších krokov. Možno si motivovaný tým, že ťa láka predstava byť sám sebe šéfom, byť finančne a časovo nezávislý, možnosť kreatívne sa realizovať podľa vlastných predstáv, tráviť viac času s rodinou a priateľmi, či pomáhať druhým. Nech už je tvoj dôvod akýkoľvek, vedomosť o tom, čo ťa motivuje a riadi je to, čo ti pomôže sústrediť sa na tvoj cieľ, keď príde náročné obdobie, ktoré pravdepodobne skôr či neskôr naozaj príde.

  1. Odovzdaj sa svojmu snu

Medzi túžbou po nejakej práci a práci na jej dosiahnutí je veľký rozdiel.  Keď sa zaviažeš pracovať na naplnení svojho sna, vytváraš si záväznú povinnosť, ktorá ťa núti dôjsť do cieľa. To znamená, že budeš vytrvalo pokračovať bez ohľadu na to, čo sa ti postaví do cesty. Skús dať tento sľub najprv sám sebe a potom o tom informuj okolie, aby si pridal vážnosť svojmu záväzku.

biznis kroky
  1. Vytvor si osobnú víziu pre svoj biznis

Premysli si, kde by si chcel mať svoje podnikanie o rok. Najlepšie bude, ak si to zapíšeš. Skús byť čo najšpecifickejší. Opíš každý detail svojho ideálneho dňa v prítomnom čase, na akých aktivitách sa podieľaš, kto sú tvoji zákazníci/klienti, koľko zákazníkov/klientov máš, aký veľký si predstavuješ svoj príjem a ďalšie ciele.

Čítaj si nahlas svoju víziu čo najčastejšie a zameriavaj sa na konečný výsledok. Vďaka tomu, že sa sústredíš na výsledok, budeš schopný vykonávať denné rozhodnutia ignorujúc všetky negatívne myšlienky, ktoré môžu prísť.

  1. Obklopuj sa najlepšími

Tí najlepší vo svojej oblasti si pomáhajú navzájom, sú si medzi sebou rovní, snažia sa navzájom podporovať, zdieľajú nápady a myšlienky a pracujú na výzvach spoločne. Práve preto môže byť takáto skupina ľudí skvelým prostriedkom ako zostať motivovaný a zodpovedný pri napĺňaní svojich cieľov.

Výhodou je, že sa s nimi môžeš kedykoľvek osobne stretnúť, poprípade využiť telefonický kontakt či email. Nájsť podobne zmýšľajúcu skupinu môže byť pre teba veľkým prínosom. Ak nevieš o žiadnej podobnej skupine, ku ktorej by si sa mohol pripojiť, skús rozhodiť siete cez rodinu, priateľov a známych, poprípade skús lepšie pohľadať. Na internete aj na Facebooku je množstvo skupín, kde je veľa mladých ľudí, ktorí rovnako ako ty, začínajú podnikať.

  1. Ponor sa do učenia

Podnikni výskum a naštuduj si čokoľvek, čo môže byť nejakým spôsobom užitočné pre tvoj podnikateľský zámer. Internet ponúka množstvo kvalitných informácií, ktoré ti dokážu pomôcť. Prihlás sa na kurzy, workshopy alebo si nájdi mentora. Je dostupné veľké množstvo podcastov alebo audiokníh, ktoré môžeš počúvať cestou do práce. Čím viac sa naučíš, tým lepším expertom vo svojej oblasti sa stávaš. Taktiež si buduješ sebavedomie, čo prináša väčšiu motiváciu a tiež väčšiu šancu na úspech v živote.

  1. Neprestávaj myslieť pozitívne ani počas svojho bežného pracovného dňa

Každý deň oceň niečo na svojej práci. Môže to byť už len radosť z toho, akých máš úžasných kolegov alebo to, že sedíš na pohodlnej stoličke. Mňa dokáže potešiť napríklad aj šálka dobrej kávy :)

Pointou je hľadať vždy len tie dobré veci. Čím viac sa zameriaš na pozitívne veci v danej situácii, tým väčší úspech ti to prinesie aj v ďalších situáciách. Rovnako to funguje aj v biznise. Tak poď do toho, skús ísť za svojím snom! ;)

Komentáre

Najnovšie