Prejsť na obsah

5 užitočných rád ako nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Ako sa nestať workoholikom ale zároveň byť produktívnym pracovníkom? To je otázka za milión a práve teraz v období novoročných predsavzatí aj vysoko aktuálna. Ak túžite byť v roku 2016 produktívny a mať vyvážený pracovný život, vyskúšajte nasledovných 5 užitočných rád, ktoré sme pre vás našli na portáli Lifehack.

1. Nepracujte každý večer

Technológie sú v súčasnosti na tak vysokej úrovni, že pracovať môžeme prakticky neustále. Či sme chorí, cestujeme alebo sme jednoducho doma. To však samozrejme neznamená, že musíme byť k dispozícií každú minútu nášho života. Prihlasovanie na firemné kontá môže byť súčasťou vášho po-večerného rituálu, skúste to však na pár dní zmeniť. Po práci si vyhraďte čas na seba a na veci, ktoré vás robia šťastnými. Svoju rodinu, priateľov alebo záľuby. Večer pracujte len vo výnimočných a nevyhnutných prípadoch (a že nie sú všetky také urgentné). Rozlišujte aj prioritu telefonátov. Ak vám niekto po 10 rokoch zavolá mimo vašej pracovnej doby, môže to byť niečo citlivé. Ak nie, kľudne to môže počkať na ďalší pracovný deň.

2. Nekontrolujte pracovný email ak nie ste v práci

Už ide do tuhého. Nedívať sa na pracovný email ak nie ste v práci je skutočne tvrdý oriešok. Aby sme si zjednodušili naše fungovanie, väčšina z nás má prepojené pracovné a súkromné účty napríklad na svojom smartfóne. Nekonečné pípanie rýchlych správ a emailov vás však môže priviesť až do šialenstva. Nedávno sa na Huffington post objavil článok, ktorý informuje o tom, že ľudia sú závislí od neustáleho kontrolovania svojich emailových účtov. Ak nie ste na svojom pracovnom počítači ale neustále kontrolujete emailovú komunikáciu, nie ste schopní sa odpojiť od svojej práce a venovať svoj voľný čas sebe a svojmu životu. Takže ako prejsť do offline režimu? Prvým krokom je povedať svojim kolegom, že ak sa s vami chcú skontaktovať mimo pracovnej doby, nech vám radšej zavolajú. Spomínate si na časy, keď sa pokúšali niekoho zastihnúť prostredníctvom emailu alebo textovej správy? Ak vám okamžite neodpovedali a bolo to skutočne urgentné, zavolali ste im. Ak sa tak nestalo, počkali ste na ďalší pracovný deň. Aby ste prekonali nekonečné nutkanie kontrolovania emailov (či už z nudy alebo zo zvyku), nastavte si večer alebo ráno 15 minút na kontrolu firemných konverzácií a emailov, ak je to naozaj nutné. Možno po pár týždňoch prídete na to, že to ani nie je potrebné.

ako

3. Správajte sa k víkendom ako ku prázdninám 

Víkend, svätý grál každého pracujúceho človeka. Aspoň by to tak malo byť. Sobota a nedeľa sú práve tie dni, počas ktorých by ste mali načerpať energiu na ďalší pracovný týždeň. Nepremárnite ich! Nastavte si v piatok poobede čas, (napríklad o 17-tej podvečer) od ktorého už nebudete pracovať. A potom si už len užívajte víkend. Vybehnite do von prírody alebo navštívte svojich priateľov či rodinu. Odolajte nutkaniu vrátiť sa k práci už v nedeľu večer. Užite si nedeľný večer a k práci sa skutočne vráťte až v pondelok ráno skutočne oddýchnutý a pripravený.

4. Prácu naviac vyvážte voľnom

Veľa ľudí má utkvelú predstavu o tom, že musia byť svojmu zamestnávateľovi k dispozícii večer a počas víkendov a v mnohých prípad to tomu možno tak aj je. Avšak čas, ktorý ste venovali práci si určite vynahraďte. Ak ste mali zopár rušných týždňov, počas ktorého ste sa takmer neustále venovali práci, naplánujte si po skončení dva dni mimo práce a počítača. Po tvrdej práci sa odmeňte, poriadne si oddýchnite prípadne venujte čas svojím záľubám. Zamestnávatelia berú všetko, čo im dáte, takže im rozhodne nedávajte všetko. A ak si náhodou vezmú z vášho času viac ako je fér, vezmite si tento čas späť práve vtedy, keď to bude dávať zmysel.

ako

5. Využite nové možnosť mobility na  to ako byť produktívny a flexibilný, nie byť neustále pripojený

Moderné technológie zmenili spôsob toho ako pracujeme a to tak, aby sme pracovali čo najefektívnejšie. Byť neustále práceschopný dáva zmysel v prípade, že ste na cestách alebo potrebujete pracovať na tichšom a pokojnejšom mieste či musíte dokončiť prácu doma, lebo sa ponáhľate pre deti do školy. Používanie mobilných technológii a to spôsobom zvyšovania kvality vášho života je dôležité. Nepoužívajte ich však na predĺženie vášho pracovného dňa, alebo kvôli tomu, aby ste boli neustále pripojený, keď by ste sa mali zamerať na niečo iné.

Extra tip!

Využívajte funkciu lietadlového režimu na mobilnom telefóne a to nielen v lietadle. Ak sa chcete vyhnúť neustálemu pípaniu notifikácií alebo nechcete byť rušený, jednoducho sa takýmto spôsobom odpojte od sveta online a vhupnite do offline sveta :)

Týchto 5 tipov viete jednoducho implementovať do vášho života a nie je nutné kvôli nim robiť obrovské životné zmeny. Vytvorenie rovnováhy medzi vaším pracovným a voľným časom bude mať pozitívny efekt na váš pracovný čas: budete oveľa produktívnejší a spokojnejší.

Komentáre

Najnovšie