Prejsť na obsah

Každý z nás chce robiť to čo ho baví a napĺňa. Ideálne aj s vysokým platom. Priemerne človek za život venuje práci až 80 000 hodín, a to je príliš veľa času na to, aby sme robili niečo čo skutočne nechceme.

Identifikovanie kariérneho chodníčka práve pre vaše profesijné naplnenie však nie je prechádzka ružovou záhradou, no nie je to ani nemožné. Ako všetko dôležité v živote, aj toto si bude vyžadovať veľa úsilia a množstvo jasných záväzkov a rozhodnutí. Prinášame vám päť taktík z portálu Business Insider, ktoré môžu byť vašou príručkou na nájdenie vašej vysnívanej práce, bez ohľadu na to, v akej oblasti sa pohybujete a chcete pohybovať.

YOUR-DREAM-JOB-IS-OUT-THERE-001

1. Spoznajte váš najväčší talent a zmysel života, naučte sa o ňom hovoriť jasne a sebavedomo

Tento bod je najťažší, pretože si vyžaduje podporu okolia. Keď vám niekto povie v čom ste dobrý, je vám to hneď jasné, ale väčšinou nie sme sami na seba práve najobjektívnejší. Avšak keď identifikujete váš talent a zmysel života, môžete ho strategicky spojiť s vašou prácou. Ako?

Najprv musíte objaviť svoj talent – opýtajte sa 10 kolegov, v čom je podľa nich váš unikátny prístup k danej konkrétnej práci, ktorú robíte. Potom nájdite svoj zmysel života – popremýšľajte počas jednej hodiny o celom svojom živote a zamerajte sa hlavne na dôležité výzvy, ktorým ste museli v živote čeliť. Boli tam nejaké kľúčové momenty alebo spätná väzba, ktorá sa vám zaryla do pamäte? Čo bolo tou základnou témou týchto momentov? Keď identifikujete svoju hlavnú výzvu, tak nájdete aj základný kameň pre svoj cieľ – nájdenie vysnívanej práce. A následne s tým dokážete pomôcť aj ľudom vo svojom okolí.

Kľúčom je pochopenie seba samého a schopnosť prepojiť svoj talent a zmysel života do cieľov vlastnej kariéry. Ak neviete nájsť spôsob ako ich prepojiť, potom je možno ten správny čas na to, aby ste sa zamerali na niečo iné. Nebojte sa, môže to byť úplne jednoduché, stačí trochu kritického myslenia a zvýšiť svoju motiváciu.

2. Zasväťte sa do nájdenia alebo vytvorenia vašej ideálnej práce, nech sa deje čokoľvek

Viete o niekom, kto dosiahol nejaký smelý cieľ bez toho, aby sa k tomu zaviazal? Asi nie. Musíte sa do toho vložiť a rozhodnúť sa, čo chcete vytvoriť a dosiahnuť.

Dream-Job

3. Buďte realisti v rámci vašich bežných finančných potrieb – uvedomte si však, že keď nasledujete vašu vášeň, peniaze prídu tiež

V reálnom svete si musíte uvedomiť, koľko peňazí potrebujete na život a aký typ práce vám to pomôže dosiahnuť. Aj keď vám možno nejde len o zárobok, musíte si byť istí, že vaše bežné výdavky budú pokryté a tiež že máte priestor na ďalší rast. Vášeň je síce dôležitá, ale asi to nebude vaša vysnívaná práca, ak si nebudete mať ako zaplatiť účty.

4. Dávajte si pravidelné kontroly s realitou

Nasledujúce dve otázky sa pýtajte sami seba tak často ako sa len dá:

  • Robil by som túto prácu zadarmo? Ak je odpoveď áno, viete, že ste na správnom chodníčku.
  • Je to zábava? Cítim sa plný energie? Ak nie ste deň za dňom plný energie vo svojom profesijnom živote, potom určite nezostanete verný tejto práci, a to vás zároveň bude blokovať na ceste za vysnívanou prácou. Ak je však odpoveď áno a je aktuálna každý deň, potom nie je šanca, že by ste nemohli uspieť.

5. Buďte trpezlivý. Môže to trvať aj 10 rokov, kým sa dostaví „úspech zo dňa na deň“

Môže vám to trvať dva roky, päť rokov či omnoho viac, aby ste našli ten správny mix po mnohých pokusoch a omyloch. Pre niektorých to všetko príde skôr ako pre iných, a preto sa nemôžete porovnávať a nemôžete si vopred určiť presnú časovú os. Počas tejto cesty však pozerajte na rýchle, malé výhry a pozitívny vývoj.

Vedzte, že pokiaľ budete nasledovať týchto päť krokov, ste na veľmi dobrej ceste. A my vám k tomu držíme palce! :)

Komentáre

Najnovšie