Prejsť na obsah

11 tipov pred tým, než pôjdete na stage od Giny Barnett!

Je jedno či idete dať prezentovať a predať svoj nápad, hovoriť o svojom úspešnom životnom príbehu, idete dať prednášku, ste rečník na TEDe alebo čokoľvek iné. Svoju reč si vždy pripravujete a nacvičujete. Potom ste vždy na pódiu a „všetky oči sú na vás“. A vy sa predsa potrebujete pri tom cítiť čo najlepšie a najpohodlnejšie. Čo teda robiť, aby ste nezostali v strese, nepokazili svoju reč a ani sa nezahanbili?

gina-barnett

Gina Barnett je známá tým, že dlhé roky robí úlohu kouča pre TED spíkrov a je autorkou knihy Play the Part: Master Body Signals to Connect and Communicate for Business Success. Teraz vám prinášame jej 11 rád na to, aby ste stage zvládli čo najlepšie:

 

  1. Začnite piť vodu 15 minút pred tým než začnete hovoriť

Ak vám zvykne zostávať sucho v ústach (ten nepríjemný svrbivý pocit, kedy je ťažké prehltnúť), tak začnite piť vodu pred tým, než idete na pódium. A prečo? Lebo mikrofón zosilní presne ten lepkavý klikajúci zvuk.  „Keď zatvoríte ústa, nedovoľte, aby sa váš jazyk dotkol horného podnebia“, uvádza Gina ako profi tip na zabránenie praskajúceho zvuku.

 

  1. Naboostujte svoje sebavedomie, psychicky sa pozdvihnete, nedávajte sa dole.

Negatívny samo-rozhovor sa môže stať sebanaplňujúcim proroctvom. Rozhodne nestojte v zákulisí mysliac si: „Čo sa stane, keď to pokazím?“ Myslite viac ako športovec pred dôležitou hrou. Pozdvihnite sa frázami ako: „Som taký nadšený!“, „Bude to skvelé!“, „Nemôžem sa dočkať toho, kým im poviem svoje myšlienky!“. V podstate, hocijaká kľúčová fráza, ktorá vás urobí šťastným. Dokonca iba myslenie na slovo ÁNO znovu a znovu. Uvidíte ako myšlienky vojdú do vášho tela a zvýšia vaše sebavedomie.

 

  1. Využite nervozitu svojho tela vo svoj prospech.

Nesnažte sa absorbovať celú vašu nervozitu a zlú energiu. Nechajte ju plynúť cez vás a povzbuďte svoju reč. Spravte si izometrcké cvičenia, kým čakáte v zákulisí, ak to pomôže. Napr. si vytraste ruky, dajte si slúchadlá, pustite hudbu a zatancujte si. Alebo sa aspoň naučte svoju power pózu. A vojdite na stage ako ROCKSTAR!

 

  1. Zamerajte sa na dvoj dych, keď máte pocit, že cítite adrenalín.

Čo robiť ak cítite paniku z nervov? Dýchať! „Často si neuvedomujeme ako povrchový a plytký sa stane náš dych, keď sme nervózni a vystresovaní. Spravte si toto cvičenie – 3 alebo 4 plne vedomé, rovnako rozložené, hladké nádychy a výdychy. Uvoľnite brucho a nechajte dýchanie ísť až dole do spodného brucha. Toto môže vycentrovať vašu energiu a zamerať sa na vaše myšlienky.

 

  1. Dajte si pozor na opakujúce sa pohyby.

Na pódiu sa ľudia často vysporiadávajú s adrenalínom tak, že sa podvedome kymácajú a premiestňujú váhu z jednej nohy na druhú. A to nie je dobré. Takéto opakujúce pohyby sú vyrušujúce a vytvárajú akúsi uspávanku v mozgu divákov. Najlepší spôsob ako sa uistiť, že to nerobíte? Nacvičujte pred ľuďmi, ktorí vám to povedia. A taktiež nacvičujte nahlas pred zrkadlom, kvôli seba reflexii.

 

  1. Premýšľajte o tom, ako využiť pohyb rozumne.

Môžete kráčať, ale vo vyrovnanom tempe. Môžete ustúpiť dopredu či dozadu, ale nie prudko. Je to rovnako zlé ako kymácanie. Ako sa hýbať spôsobom, ktorý korešponduje a pridáva vašej reči a neruší ju? Nacvičte si hýbanie tak, aby ste podčiarkli nejaký bod. Napr. choďte bližšie k publiku, keď si to obsah vašej reči vyžaduje. Výborný tip – nacvičujte si reč na rozložených novinách na zemi. Tak budete počuť vaše pohyby, keďže noviny budú šuchotať. Takto budete mať istotu, že sa hýbete so zámerom a účelom.

 

  1. Využite váš tón na zosilnenie vašich slov.

Spojte tón s témou prejavu. Nehovorte úžasné novinky monotónnym hlasom, ale ani seriózne správy príliš nadšene. To by publiku len odrazilo pozornosť. Treba si prejsť váš text a označiť, čo každá časť informácií znamená. Tým sa môžete sústrediť na to, ako váš tón zosilní dané posolstvo. A nie aby znehodnotil to, čo chcete povedať.

 

  1. Dajte ľuďom šancu, aby si zvykli na váš prízvuk (keď idete hovoriť pre medzinárodné publikum).

Každý nejaký má, aj keď si myslíte, že hovoríte dokonale (po anglicky). Svoju úvodnú vetu ponechajte pomalú a pre-artikulovanú, aby si diváci mohli zvyknúť na to, ako hovoríte. Našťastie sú naše uši uspôsobené na to, aby sme sa prispôsobili rôznym akcentom.

 

  1. Zamerajte sa na niečo mimo seba.

Treba sa sústrediť. Vyberte si hocičo, napr. zelenú farbu, a pozrite sa okolo seba, kde všade ju uvidíte. Alebo si vyberte nejaký objekt, ktorý chcete sledovať. Všímajte si topánky ľudí, kto nosí hodinky alebo pozorujte ako sa svetlo odráža z povrchov. Tým sa vaše zameranie presunie z toho, čo sa deje vo vašom tele a mysli na niečo iné, vonkajšie. A rozhodne vám to pomôže sa uvoľniť.

 

  1. Ak idete niekam, kde ste boli oslovený a zavolaný, tak pamätajte na to, že publikum vás má rado.

Aj keď vám príde obrovské, desivé či vzdialené, sú na vašej strane. Chcú, aby ste sa na pódiu ctili dobre a chcú počuť vaše názory.

 

  1. A nakoniec – nezáleží na tom, ako dobre sa pripravíte, treba sa vysporiadať s neočakávaným.

Možno vám vypadne nejaké slovo, možno niekomu niečo spadne v zákulisí, možno bude nejaký technický problém, možno sa vám poprehadzuje prezentácia, čokoľvek. Počkajte chvíľu, hlboko sa nadýchnite a pokračujte aj s tým. Veď je to o tom, aby ste sa zabavili, no nie?

 

Komentáre

Najnovšie