Prejsť na obsah

Zmena pri limitoch na výdavky. Poslanci schválili novelu

Unsplash

Vláda po novom nebude mať povinnosť zosúladiť rozpočet s výdavkovými limitmi.

BRATISLAVA 22. decembra (SITA) – Rozpočtové pravidlá verejnej správy prejdú zmenou. Poslanci dnes schválili novelu limitov pre verejné výdavky.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Cieľom je, aby počas aktivácie všeobecnej únikovej doložky vláda nemala povinnosť zosúladiť rozpočet verejnej správy s limitom verejných výdavkov. A to aj keď ho schválil parlament. Avšak je povinná predložiť národnej rade materiál o vzťahu schváleného limitu verejných výdavkov k rozpočtu verejnej správy.

Takýto materiál je povinná predložiť aj vtedy, ak je aktivovaná všeobecná úniková doložka a rozpočet verejnej správy je v parlamente v čase, kedy limit verejných výdavkov nie je schválený národnou radou. Vláda tak bude musieť urobiť do 30 dní od schválenia limitu verejných výdavkov.

Ak sa všeobecná úniková doložka aktivuje po schválení limitov verejných výdavkov a po schválení zákona o štátnom rozpočte, vláda môže prekročiť limit verejných výdavkov, ktorý je súčasťou rozpočtu verejnej správy. Limit verejných výdavkov je súčasťou rozpočtu verejnej správy od roku, od ktorého sa deaktivuje všeobecná úniková doložka na európskej úrovni.

💡
Poslanci schválili nové pravidlá pri uplatňovaní výdavkových limitov.

Komentáre

Najnovšie