Prejsť na obsah

Zeleň a solárne panely na strechách? Na budovách vo francúzskych komerčných zónach to bude povinnosť

V európskych krajinách je jedným z dlhodobých cieľov znižovať spotrebu elektrickej energie a taktiež využívanie obnoviteľných zdrojov. Vo Francúzsku k tomu prispeje aj nedávno prijatý zákon.

Každá novopostavená stavba v akejkoľvek komerčnej zóne vo Francúzsku bude musieť mať odteraz aspoň na časti strechy zeleň alebo solárne panely. Zelené strechy, ako sa tento čoraz častejší fenomén nazýva, nie sú ani zďaleka len estetickým prvkom. Ich izolačný efekt pomáha k zníženiu odberu elektrickej energie potrebnej na vyhriatie budovy v zime alebo jej vychladenie v lete. Okrem toho taktiež zadržiavajú vodu a pomáhajú s častokrát problematickým odtokom vody. V neposlednom rade však aj poskytujú útočisko vtáčej populácii v mestskej džungli.

zelene strechy

Francúzski aktivisti pôvodne žiadali kompletné pokrytie striech, avšak aj rozhodnutie čiastočného pokrytia je na začiatok veľkým úspechom. Taktiež solárne panely majú svoj zmysel, keďže jednotlivé budovy budú využívať zdroj obnoviteľnej energie. Ako píše portál CS Globe, čo sa zelených striech týka, tie sú najpopulárnejšie v Nemecku, Austrálii a kanadskom Toronte. Podobný zákon bol poprvýkrát prijatý práve v kanadskom Toronte v roku 2009. Vďaka nemu sa zelené strechy povinne objavujú na všetkých nových priemyselných a rezidenčných budovách v tomto meste. Prijali by ste podobný zákon aj na Slovensku? :)

Komentáre

Najnovšie