Prejsť na obsah

Nemecko dosiahlo v nedeľu tak vysokú úroveň obnoviteľnej energie, že platilo ľuďom za jej míňanie

Obnoviteľné zdroje elektrickej energie sú vo svete čím ďalej tým viac populárne a hlavne potrebné. Viaceré krajiny po svete si tom čím ďalej tým viac uvedomujú, no niektoré krajiny alebo mestá si to uvedomili už dávnejšie. Medzi ne rozhodne patrí aj Nemecko.

Práve v Nemecku sa v nedeľu 8. mája stala veľmi zaujímavá vec, kedy krajina dosiahla doposiaľ najvyššiu úroveň generovania elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Vďaka slnečnému ale zároveň aj veternému počasiu dosiahla v jednom momente okolo 13 hodiny úroveň získanej obnoviteľnej elektrickej energie zo solárnych, veterných, vodných a biomasových elektrární po celej krajine až hodnotu 55 gigawattov, čo znamená 87% z celkovej spotrebovanej hodnoty 63 gigawattov.

Elektrina cena Nemecko

Na základe tejto skutočnosti sa ceny elektriny na niekoľko hodín dostali do negatívnych hodnôt, čo v praxi znamenalo, že komerční zákazníci dostávali peniaze za spotrebovávanie elektrickej energie, ako je to možné vidieť aj na obrázku vyššie. Ako uvádza Quartz, v roku 2015 patrilo elektrickej energii z obnoviteľných zdrojov až 33% z celkovej spotrebovanej elektriny v Nemecku. V tomto roku by sa toto číslo malo určite zvýšiť.

To potvrdzuje aj Christoph Podewils zo spoločnosti Agora, ktorý tvrdí, že “máme rok od roka stále väčší podiel elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Energetický systém sa tejto skutočnosti prispôsobil veľmi dobre. O tom svedčí aj posledná nedeľa, kedy systém aj pri vysokých hodnotách obnoviteľnej energie spoľahlivo fungoval.“

Elektrina obnovitelne zdroje

Nedávno vo Francúzsku schválili zákon, na základe ktorého musí na všetkých novopostavených budovách v komerčných zónach byť zeleň alebo solárne panely aspoň na častiach striech. Podobný zákon platí už 7 rokov aj v Toronte, tam však musia byť zelené strechy na všetkých nových budovách. Dúfajme, že sa aj my na Slovensku niekedy dočkáme podobnej situácie, kedy budeme mať také množstvo elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, že nám budú platiť za jej spotrebu :)

Komentáre

Najnovšie