Prejsť na obsah

Japonci už majú viac elektromobilových nabíjačiek ako bežných čerpacích staníc

Elektromobilizácia sveta ide stále viac a viac dopredu a ak by si niekto myslel, že v tejto oblasti dominuje USA alebo Európe, tak je na omyle. Najväčšími priekopníkmi elektromobilizmu sú totiž Japonci!

Aktuálne krajina vychádzajúceho slnka potvrdila obľúbenosť elektromobilov aj tým, že sa v nej nachádza už viac elektrických nabíjačiek ako je počet klasických čerpacích staníc. Túto informáciu zverejnila spoločnosť Nissan, ktorá tvrdí, že sa na území Japonska aktuálne nachádza 40 000 rýchlonabíjacích staníc. Počet čerpacích staníc je pri tom len 34 000. Avšak treba dodať, že počet rýchlonabíjačiek je súčtom verejných a domácich nabíjacích staníc.

Elektromobily nabijanie

Pre Nissan sú to samozrejme skvelé správy, pretože napríklad ich kľúčový elektromobil s označením Leaf sa tak môže stať pre domáci trh ešte atraktívnejším. Momentálne je jeho dojazd na jedno nabitie zhruba 170 kilometrov, avšak s toľkými rýchlonabíjacími stanicami a krátkymi dobíjacimi časmi nebude veľkým problémom prejsť aj dlhšiu trasu. Všetky nabíjacie stanice sú navyše vyhľadateľné na stránke PlugShare, ktorá mapuje nabíjačky po celom svete, vrátane súkromných, ktoré môže využiť ktokoľvek. PlugShare je vlastne niečo ako Airbnb pre nabíjanie áut.

Ako píše portál Tech Insider, aktuálne sa v Japonsku nachádza presne 6469 CHAdeMO DC rýchlonabíjačiek. Toto číslo môže vyzerať nízke, avšak stále je to viac ako v Európe a v USA dokopy. Na starom kontinente sa ich totiž nachádza 3028 a za veľkou mlákou len 1686. Ak tento nastolený trend bude pokračovať, tak sa predpokladá, že v roku 2020 by sa v Japonsku mohli nachádzať až 2 milióny nabíjacích staníc a počet elektromobilov by mal predstavovať až 50% zo všetkých nových predaných áut.

Nissan Leaf nabijanie

Nedávno sme vás informovali aj o tom, že v New Yorku na Manhattane už počet nabíjacích staníc elektromobilov takmer trojnásobne prevýšil počet bežných čerpacích staníc a to hlavne vďaka spoločnosti Tesla. Japonsko však vďačí za obrovský rozvoj elektromobilizmu aj enviromentálne nastavenej politike. Každý kupujúci totižto pri kúpe auta dostáva od štátu vysoké bonusy a daňové úľavy, ktoré môžu spolu predstavovať až takmer 28 000 dolárov! Teraz sa už obľúbenosti elektromobilov medzi Japoncami zrejme nečuduje nikto :)

Komentáre

Najnovšie