Prejsť na obsah

Video: Zakladateľ NAY Elektrodom Peter Zálešák a jeho inšpiratívny príbeh na vianočnom Startup Grind Bratislava

Len pred pár dňami sa konal už piaty a zároveň posledný tohtoročný event zo série Startup Grind Bratislava. Pozvanie na akademickú pôdu Fakulty Managementu Univerzity Komenského prijal zakladateľ a člen predstavenstva spoločnosti NAY Elektrodom – Peter Zálešák.

Peter Zálešák bol odjakživa milovníkom elektroniky. Začínal ako amatérsky DJ, kameraman svadieb, robil videá a vyštudoval fakultu Elektrotechniky a informatiky Slovenskej Technickej univerzity v Bratislave. Po škole začal popri práci programátora podnikať s elektronikou formou objednávkovej služby – dovážal hifi sústavy . Neskôr, v roku 1991, založil so spoločníkom Jánom Tomášom a investormi z Nemecka spoločnosť NAY. Firma fungovala ako veľkoobchod, teda dovozca a distribútor najväčších značiek spotrebnej elektroniky, na spôsob franšízy.

SUG_BA - Peter Zalesak 4

Časom vybudovali sieť vlastných maloobchodných predajní. V roku 1998 prešiel NAY na koncept moderných veľkoplošných predajní – elektrodomov. V roku 2005 vstúpil do firmy kúpou 48% jej akcií strategický zahraničný partner Enterprise investors, ktorý vystúpil neskôr v roku 2013. O rok neskôr (2014) odkúpil NAY slovenský aj český ElectroWorld a momentálne sú na oboch trhoch, pričom na Slovensku predstavujú jasnú jednotku.

História spoločnosti NAY je však zaujímavá najmä z toho pohľadu, že vznikala bez dedičstva vyspelého trhu, z ktorého by mohla čerpať skúsenosti. Aj vďaka tomu mala leví podiel na vytvorení dnešnej podoby maloobchodu nielen na Slovensku, ale v celom stredoeurópskom regióne. V roku 2008 bol Peter spoločnostou Ernst & Young vyhlásený za podnikateľa roka.

SUG_BA - Peter Zalesak 2

Celá piata edícia Startup Grind Bratislava bola ladená do vianočnej atmosféry, či už to boli vianočné ozdoby, salónky, vianočné pečivo alebo čaj s rumom a výborný punč, na ktorých si mohli hostia pochutnať. Hostia prichádzali od 18:00, kedy prišiel aj pán Zálešák, takže mali možnosť s ním hodinku networkovať. O 19:00 sa pred publikum postavil Dušan Duffek z RubixLabu, ktorý všetkých privítal, uviedol hosťa a začalo sa hodinové interview.

To bolo naozaj rozsiahle a týkalo sa rozličných tém,  od licencie NAYu, jeho zamestnancov, cez ich budúcnosť, iné aktivity, názory na podporu zo strany štátu či investovanie do startupov, až po to, aké problémy počas svojej existencie muselo NAY riešiť a aj spôsoby, akými ich riešili. Spomenulo sa však aj to, čomu inému sa Peter venuje pracovne a vo voľnom čase v rámci svojich záľub.

O tom, že Peter publikum skutočne zaujal svedčí aj množstvo otázok položených cez aplikáciu Sli.do. Pán Zálešák sa najskôr hodinového rozhovoru v angličtine obával, ale napokon to zvládol úplne bravúrne a otázky publika boli už len čerešničkou na torte. Ak ste náhodou piaty Startup Grind Bratislava nestihli, záznam z neho si môžete pozrieť nižšie.

Po ukončení interview opäť nasledoval networking a vianočná párty. Počas celého večera panovala príjemná atmosféra a zo všetkých bolo naozaj cítiť predvianočnú náladu, zábavu a pohodu. A kedy bude šiesty Startup Grind Bratislava? Dátum zatiaľ ešte nie je zverejnený, v kuloároch sa však hovorí o tom, že hosťom by mal byť Anton Zajac zo spoločnosti ESET, ktorého by ste si rozhodne nemali nechať ujsť! My sa naňho tešíme už teraz :)

SUG_BA - Peter Zalesak 3

SUG_BA LOGO

Komentáre

Najnovšie