Prejsť na obsah

VIDEO: Lexus konečne ukázal, ako funguje jeho lietajúci skateboard

Zhruba pred mesiacom zverejnil známy výrobca luxusných áut spoločnosť Lexus video, na ktorom bol zobrazený lietajúci skateboard, takzvaný hoverboard. V tomto videu však nebolo vidno, ako na ňom jazdia ľudia. Ako tento hoverboard od Lexusu funguje sme sa dozvedeli až teraz, kedy v Lexuse zverejnili konečne celé video, rovnako ako aj video z nakrúcania.

Hoverboard mohli ľudia vidieť po prvýkrát vo filme Návrat do budúcnosti 2 v roku 1989. Od tej doby sa už mnoho ľudí zamýšľalo nad tým, ako priniesť lietajúci skateboard aj do reality, avšak neúspešne. Koncom minulého roka sme vám priniesli informácie o startupe Hendo, ktorý takýto hoverboard vyvíja. Za 10 000 dolárov môže byť váš, avšak zatiaľ je použiteľný len na špeciálnom medenom povrchu. Keď si však niekto myslel, že Lexus sa tiež chce vrhnúť do tejto oblasti, je trochu na omyle.

Išlo totižto len o súčasť reklamnej kampane na nový Lexus. A aby v tejto kampani vzbudila značka rozruch a medializáciu, využila vo videu s ukážkami aj lietajúci skateboard. A vzbudiť rozruch sa Lexusu skutočne podarilo. Čo sa týka samotného hoverboardu z videa, technológia stále nepokročila natoľko, aby sa dalo jazdiť po všetkých povrchoch, ako to koniec koncov môžete aj vo videu nižšie vidieť. Lexus kvôli tejto kampani dokonca postavil špeciálny skatepark v mestečku Cubelles v Španielsku, v ktorom sa reklama natáčala a ktorú si vo finálnej verzii môžete pozrieť tu.

Kým Hendo si vystačí s elektromagnetmi v kombinácii s medenou podlahou, hoverboard od Lexusu funguje vďaka magnetom a supravodičom chladeným tekutým dusíkom, ktorého teplota dosahuje takmer až -200°C. Ako ďalej uvádza The Verge, vďaka tejto sile sa hoverboard dokáže dostať do výšky maximálne 4 centimetre nad zemou. V podlahe skateparku bola samozrejme zabudovaná dráha, po ktorej bol lietajúci skateboard schopný sa vznášať aj napriek svojej pomerne vysokej 10 kilogramovej hmotnosti. Ako prebiehal vývoj tohto hoverboardu a proces natáčania samotnej reklamy si môžete pozrieť tu.

Na jedno nabitie tekutým duíkom vydrží hoverboard od Lexusu lietať zhruba 20 minút, prený čas záleží aj od teploty okolia a váhy jazdca. Aj keď kampaň Lexusu určite dosiahla cieľ, aby sa o nej hovorilo, tento hoverboard stále neposkytuje možnosť neobmedzeného vznášania sa. Avšak zalietať si v takomto špeciálnom skateparku môže byť taktiež zábava. Každopádne je otázne, či Lexus nebude mať teraz viac záujemcov o svoj hoverboard a podobné skateparky ako o nový model auta, ktorý touto cestou propagovali :)

Komentáre

Najnovšie