Prejsť na obsah

Stellantis oznámil koniec víkendovej zmeny v Trnavskej fabrike

Unsplash

Prestávka má začať od apríla a podľa automobilky ide iba o dočasné opatrenie.

TRNAVA 16. januára (SITA) – Zmeny čakajú aj jedného z kľúčových slovenských zamestnávateľov, automobilku Stellantis. Tá dnes oznámila, že od 1. apríla ruší v trnavskom závode víkendovú zmenu.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Ide podľa jej hovorcu Michala Niča o dočasné riešenie na obdobie približne 1,5 roka. Dôvodom je transformácia výroby, ktorá súvisí s prípravou nového výrobného programu automobilky.

Skupina Stellantis oznámila v júni 2021 alokáciu nového výrobného programu do Trnavy s výškou investície 180 miliónov eur. Rozhodnutiu o dočasnom zrušení víkendovej zmeny predchádzalo podľa stanoviska automobilky intenzívne rokovanie so sociálnymi partnermi a spoločné zvažovanie viacerých alternatív.

Obdobie do 1. apríla zamestnávateľ využije na individuálne rozhovory so zamestnancami víkendovej zmeny.

„Vážime si skúsenosti a kvalifikáciu týchto zamestnancov a vytvoríme pre nich príležitosť zotrvať v našom závode. Každý zamestnanec víkendovej zmeny dostane ponuku porovnateľnej pracovnej pozície v inom zmenovom režime,“ uviedol Nič.

Automobilka podľa neho zároveň potrebuje rozšíriť projektové tímy, preto dotknutí zamestnanci dostanú ponuku pracovať na príprave vozidiel novej platformy. Ak zamestnanci nevyužijú ponúknuté možnosti na prácu, automobilka je pripravená spolupracovať na ich umiestnení s úradom práce.

„Zvolené dočasné riešenie považujeme za nevyhnutné s ohľadom na prípravu výrobného programu, ktorý zabezpečí budúcnosť trnavskej automobilky. Transformácia výroby v automobilke je nevyhnutnou podmienkou jeho úspešného spustenia,“ dodal Nič.

V súčasnosti pracuje na novom projekte tím približne 150 zamestnancov a tento počet sa bude v roku 2023 ešte zvyšovať. Úlohou tohto tímu je modifikácia výrobných liniek, úprava pracovných postov, inštalácia zariadení a výroba predsériových vozidiel. Postupný začiatok výroby nového výrobného programu segmentu B je naplánovaný na začiatok roku 2024.

Trnavská automobilka Stellantis je lídrom vo výrobe malých vozidiel segmentu B-mainstream. Aktuálne vyrába modely Citroën C3, Peugeot 208 a jeho plne elektrickú verziu e-208.

💡
Automobilka Stellantis od apríla ruší víkendovú zmenu, má ísť o dočasné opatrenie.

Komentáre

Najnovšie