Prejsť na obsah

Črtá sa kľúčová investícia pre Slovensko?

Unsplash

Podľa medializovaných informácií sme v hre o investíciu v hodnote vyše štyri miliardy eur.

BRATISLAVA 17. januára (SITA) – Elektrické autá sú budúcnosťou dopravy. Dobrou správou preto je, že o Slovensku sa nahlas hovorí ako o možnej cieľovej destinácii plánovanej baterkárne koncernu Volkswagen.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Ako ďalej uviedol prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek, Slovensko ju vzhľadom na trend výroby automobiliek smerujúci k ekologickým vozidlám potrebuje.

Štát preto podľa neho musí pripraviť vhodné podmienky. „Ja si myslím, že tú baterkáreň potrebujeme, už len v súvislosti s tým, koľko áut sa u nás vyrába. Máme predpoklady, aby tu bola," zhodnotil.

Na Slovensko pripadá podľa údajov zväzu asi 10 % celkovej výroby automobilov v Európe. K štyrom existujúcim fabrikám v Bratislave, Trnave, Žiline a Nitre sa pritom čoskoro pridá aj investícia švédskeho Volva na východe Slovenska.

To avizuje ročnú produkciu na úrovni okolo 250 tis. elektromobilov. Ostatné závody ročne vyrobia približne jeden milión áut. „Ťahať baterky cez pol Európy nedáva zmysel," upozornil na možné budúce problémy Matušek.

Volkswagen ešte v roku 2021 informoval, že by chcel v Európe zriadiť šesť gigafabrík, aby pokryl rastúci dopyt po batériových článkoch v rámci skupiny. S výstavbou počítal aj v strednej Európe.

Spomedzi krajín sa spomínala Česká republika, Maďarsko i Slovensko. O presnom umiestnení investície za 4 mld. eur mal koncern rozhodnúť koncom roku 2022. Konečné rozhodnutie však stále nepadlo.

💡
Slovensko by malo zabojovať o plánovanú baterkáreň koncernu Volkswagen.

Komentáre

Najnovšie