Prejsť na obsah

Vďaka nádejnému startupu budeme vedieť oheň uhasiť zvukom!

Oheň je jedným zo živlov, ktorý dokáže v krátkom čase narobiť obrovské škody a preto inovácie v tejto oblasti sú samozrejme veľmi vítané. Jednou takou je aj hasiaci subwoofer – basový reproduktor, ktorý dokáže uhasiť oheň a to len tým, že vydáva zvuk, ktorý je nasmerovaný priamo na oheň. To, že zvykové vlny dokážu uhasiť oheň sa vie už viac ako 150 rokov, keďže už v roku 1857 írsky vedec John Tyndall napísal, že pri pokusoch sa mu podarilo po zvýšení hladiny zvuku uhasiť plameň. Avšak tento poznatok nikto doposiaľ výraznejšie nevyužil. Až doteraz.

hasenie zvukom

Dvojica Viet Tran a Seth Robertson z George Mason University vo Fairfaxe, štáte Virginia totižto skonštruovala prvý hasiaci prístroj, ktorý nepoužíva penu, prášok ani vodu, ale vydáva nízko-frekvenčný zvuk. Nahradiť by tak mohol hasiace prístroje po celom svete, čo je aj aktuálnym cieľom jeho tvorcov, ktorí chcú vytvoriť malý príručný hasiaci prístroj. Celý proces hasenia funguje celkom jednoducho, reproduktor vydáva zvuk na nízkej frekvencii v rozmedzí 3060 hertzov, ktorý vo forme tlaku vytláča z ohňa kyslík, ktorý je pre oheň základom. Takto je v priebehu niekoľkých sekúnd možné plameň uhasiť, respektíve udusiť, ako to môžete vidieť aj vo videu nižšie.

Z dlhodobého hľadiska však Viet a Seth chcú, aby sa takto dali uhasiť rôzne druhy požiarov, vrátane tých veľkých. Je preto pred nimi ešte množstvo testov, pri ktorých musia zistiť, či sa uhasený materiál (napríklad z dreva) znova nevznieti, keďže zvuk nemá ochladzujúcu funkciu ako napríklad voda. Taktiež má dvojica v pláne pracovať aj na väčšom zariadení, ktoré by si poradilo aj s väčšími požiarmi. Ako ďalej uviedol portál Cnet, medzi hasičmi je o toto zariadenie taktiež záujem a miestny hasičský zbor vo Farifaxe už toto zariadenie aj v praxi testuje. Bude veľmi zaujímavé sledovať, či hasenie zvukom naozaj vystrieda doterajšie metódy a uľahčí tak hasičom aj ľuďom hasenie požiarov.

founderi hasiaceho zvukoveho pristroja

Komentáre

Najnovšie