Prejsť na obsah

Darcovia krvi vo Švédsku dostanú SMS správu, keď zachránia život

Darcovstvo krvi je rozšírené v mnohých krajinách sveta. Už aj na Slovensku si čím ďalej tým viac ľudí nachádza cestu k darcovskej činnosti, ktorou dokážu zachraňovať životy. Vo Švédsku je však vďaka niekoľkoročnej iniciatíve táto služba na oveľa vyššej úrovni ako u nás. Okrem automatického poďakovania, ktoré vám vo forme SMS správy príde na váš telefón po odbere krvi, dostanete taktiež textovú správu vtedy, keď vaša krv, ktorú ste darovali, zachráni život, respektíve niekomu pomôže. Klasické SMS správy tak majú stále aj v 21. storočí svoj zmysel a opodstatnenie.

Týmto pilotným programom sa pred troma rokmi v centrách na odber krvi Blodcentralen v hlavnom meste tejto severskej krajiny Štokholme, rozhodli vzbudiť diskusiu a zároveň väčší záujem práve o darcovstvo krvi. Ako pre The Independent povedala komunikačná manažérka projektu Karolina Blom Wiberg, vo Švédsku sa stále snažili nájsť cesty na nájdenie nových darcov. Na ich službu darovania krvi im chceli dávať spätnú väzbu a tak sa dostali k tejto myšlienke, ktorá všetkých oslovila a vyzerá byť tou správnou cestou. Svedčí o tom aj preberanie ďalšími centrami na odber krvi, priestor v mnohých médiách ale aj reálny nárast nových darcov a tých, ktorí už krv v minulosti darovali.

Darcovstvo krvi
Okrem toho môžu však Švédi vidieť online aj aktuálne zásoby krvi, ktoré majú nemocnice k dispozícii. Teda interné zdravotnícke štatistiky sú viditeľné aj verejne, vďaka čomu pomáhajú a zachraňujú životy. V prípade, že je zásob menej, môžu darcovia rýchlo použiť sociálne médiá a ďalšie digitálne kanály na to, aby oslovili a priniesli ďalších darcov, ktorí by sa možno o tejto potrebe inak ani nedozvedeli. Podobná digitálna schéma spätnej väzby, akú požíva Švédsko, je ľahko implementovateľná aj pre akúkoľvek inú krajinu, ktorá chce alebo potrebuje nových darcov krvi. Určite by nebolo na škodu takýto systém zaviesť aj u nás na Slovensku :)

Komentáre

Najnovšie