Prejsť na obsah

Slovák, ktorý si založil vlastnú kliniku, pretože lekári mu nepomohli

Michala Andrejca k založeniu kliniky celostnej medicíny, ktorá spája modernú a alternatívnu liečbu, viedli predošlé skúsenosti, či už to, že ako 17-ročný vyvíjal komplexný informačný softvér pre otcovu spoločnosť zameranú na distribúciu špecializovanej zdravotníckej techniky a nadobudol tam zdravé základy vlastného podnikania. Alebo profesijné skúsenosti z roku 2003, ktoré nadobudol na pozícii obchodného zástupcu. O rok neskôr už zastával pozíciu predsedu predstavenstva. O päť rokov neskôr sa stal spolumajiteľom niekoľkých zahraničných spoločností a obchodoval v 26 krajinách strednej a východnej Európy. Podstatným bodom, kedy sa rozhodol založiť kliniku, bolo jeho ochorenie. „Sedel som za stolom vo vlastnej kancelárii a premietal som si ten takmer 3 ročný príbeh: mladý aktívny človek, choroba, snaha o odpovede v rámci modernej medicíny. Nulové vedomie vlastnej zodpovednosti za zdravie, len som slepo veril lekárom. Žiadne uspokojivé odpovede. Nové diagnózy, dietetické odporučenia a nič nehovoriace rady o zmene životného štýlu. Svet alternatívnej medicíny prišiel celkom prirodzene,“ hovorí Michal Andrejco. Napriek tomu musel spraviť vtedy najťažšie rozhodnutie, a to opustiť známe vody medzinárodnej zdravotníckej distribúcie, ktoré mu prinášali nielen istotu, uznanie, ale aj zaujímavé finančné ohodnotenie. Tento jeho priam šokujúci počin spochybňovali vtedy úplne všetci – spolupracovníci, priatelia i rodina.

Trpké skúsenosti viedli k  úvahám založiť kliniku

Od konca 27. roku Michalovho života sa z významného a veľmi aktívneho obchodného partnera mnohých medicínskych zariadení, stal pacient na plný úväzok, ktorý si zažil slovenské zdravotníctvo aj z tej druhej strany. „Prvý, druhý, tretí gastroenterológ má poslal k imunológovi, ten k pneumológovi, ten zase k endokrinológovi, ten ma posunul ďalej k ortopédovi s otázkou, čo ak je vaše zhoršené dýchanie spôsobené chrbticou? Po neúspešnom absolvovaní tohto kolotoča na Slovensku som skúsil šťastie v Rusku. V tom istom čase som nešťastnou „náhodou“ v domácnosti utrpel zranenie, čoho výsledkom bola operácia nohy a nehojaca sa rana. Na odporučenie som po 3 mesiacoch skúsil urinoterapiu. Jej okamžitý pozitívny účinok ma prudko vystrelil do vtedy neznámej oblasti mnohých a mnohých alternatívnych modalít, ktoré som si postupne začal na vlastnej koži zažívať.“ upresňuje zakladateľ 1. kliniky celostnej medicíny MEDANTE. Na základe vlastných skúsenosti a znalostí princípov moderného zdravotníctva sa rozhodol o založenie prvej reálnej a poctivej kliniky celostnej medicíny na Slovensku. „Mojim cieľom bolo vybudovanie centra, kde by človek nemusel zažívať nekonečne behanie od lekára k lekárovi a zároveň miesta, kde sa stretne s porozumením celistvosti tela a jeho prepojením s mysľou a emóciami,“ približuje svoje vtedajšie plány.

MedanteZrod prvej kliniky celostnej medicíny na Slovensku

Nasledovalo zosúladenie prvého portfólia služieb kliniky, kde Michal Andrejco využil vstupný kapitál z predošlých rokov aktívneho pracovného nasadenia. V tomto období spoznal aj svojho súčasného partnera v podnikaní Lukáša Dinku. Práve on prišiel s nápadom založenia kliniky tradičnej čínskej medicíny. Stretnutím dvoch rodených podnikateľov vznikla vízia MEDANTE, a to vytvorenie sieti kliník celostnej medicíny na Slovensku. „Investícia do budovy, vybavenia a samotných prístrojov bola takmer 1.000 000 EUR. Oslovil som lekárov z predošlého biznisu a bol som milo prekvapený, že som sa u všetkých stretol s pozitívnou reakciou. K 1. júnu 2013 MEDANTE otvorilo dvere prvým klientom,“ opisuje začiatky Michal. Na samom začiatku tvorili tím kliniky jej dvaja partneri, terapeut TČM, dvaja lekári, dve fyzioterapeutky a zdravotná sestra a dve recepčné. „Dnes riešime sťahovanie kliniky do väčších priestorov, ktoré chceme zrealizovať na jeseň toho roku. Do dnešného dňa sme poskytli naše služby takmer 4.500 klientom. Tím kliniky dnes tvorí už 25 odborníkov. Neustále sa sústredíme na vlastné vzdelávanie a vylepšovanie poskytovaných služieb. Rozširujeme portfólio a snažíme sa naozaj ľudí edukovať o celostnom prístupe k zdraviu. Máme pred sebou ešte dlhú cestu, no podstatné je, že nás práca napĺňa a myslím, že výsledky hovoria za nás,“ dopĺňa Michal Andrejco.

Medante AndrejcoMinimálne investície do reklamy priniesli ovocie

„Vďaka spolupráci s profesionálmi sa už počas prvého mesiaca fungovania kliniky dostavila v podstate okamžitá odozva od prvých spokojných klientov. Keďže sme spočiatku neinvestovali do veľkej PR kampane, klientov sme nemali veľa, ale aj z tých pár sme čerpali pozitívnu energiu a tešili sa z ich spokojnosti. Na začiatok sme investovali do slušného webu a zamerali sa čiastočne na internetovú kampaň. Ďalším zásadným krokom k zvýšeniu povedomia o klinike bola už počas prvého mesiaca akcia na jednu z našich služieb spustená na zľavovom portáli zlavadna.sk, ktorá nám priniesla 250 klientov. Ďalší klienti už chodili na základe osobného odporúčania,“ upresňuje začiatky kliniky. Dôraz kládli aj na pravidelnú účasť na rôznych podujatiach, kde sa mohli ľuďom osobne predstaviť. Taktiež organizovali odborné prednášky pre lekársku verejnosť, kde sa sústredili na zdieľania vlastných skúseností s mnohými inovatívnymi prístupmi v rámci nie veľmi známej celostnej medicíny.

Verím v tímový prístup i osobnú značku, nie však v one-man show

Kľúčovým momentom v  krátkej no intenzívnej dobe manažovania MEDANTE bolo rozhodnutie predať minoritný podiel pristupujúcemu partnerovi za účelom prílevu kapitálu na rozvoj kliniky a realizáciu jej vízie. Michal za zásadný moment považuje jeho rozhodnutie z roku 2014, kedy si naplno uvedomil dôležitosť vlastného odpútania sa od jeho diela s názvom MEDANTE a partnerom ponúkol ďalšiu časť svojho majoritného podielu. „Toto rozhodnutie ma postavilo do inej pozície vo vlastnej klinike. Stal som sa koučom mojich mladších kolegov – partnerov a vytváram priestor na ich dynamickú realizáciu so všetkým čo k tomu patrí. K manažmentu naďalej pristupujem systematicky, no už nie aktívne. Presadzujem realizáciu konkrétnych rozhodnutí verzus analytické tvorby plánov. Verím, že v súčasnom globálnom prostredí môže byť úspešný len tímový prístup, práve preto do tímu vyberám ľudí šikovnejších ako som ja. Rozumiem ľudskému egu aj ako akreditovaný kouč i terapeut a v podnikaní sa snažím vytvárať tímy, kde sa jednotlivé osobnosti dopĺňajú. Vytváram podmienky na rozkvet ich silných stránok, aby tak vzájomne vytvárali harmonicky fungujúci celok. Samostatne životaschopný. Mojou hlavnou úlohou naďalej ostáva tvoriť a držať energetický priestor pre víziu MEDANTE. V praxi to okrem iného znamená šíriť jej myšlienku, prednášať o tom, ako ľuďom vieme pomáhať adresovať samotné príčiny ochorení, edukovať, vysvetľovať a motivovať ľudí k zodpovednému prístupu k vlastnému zdraviu ,“ dopĺňa Michal Andrejco a na záver dodáva jednoduchý návod na úspech z vlastnej skúsenosti: „Nechaj sa viesť telom. Ten neutrálny až príjemný pocit je odpoveď áno a vice versa. Nájdi svoju vášeň, konaj z nej, staň sa ňou vo svojom reálnom živote.“

Komentáre

Najnovšie