Prejsť na obsah

V druhom pilieri si sporia takmer dve tretiny pracujúcich

Unsplash

Celkový objem prostriedkov dosiahol podľa Asociácie DSS takmer 12 miliárd eur.

BRATISLAVA 3. januára (SITA) – Viac ako 11,75 miliardy eur. Toľko mali Slováci nasporené v druhom pilieri koncom roka. Na budúce dôchodky si takto sporí cez 1,75 milióna ľudí, čo je viac ako šesťdesiat percent pracujúcej populácie na Slovensku.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

V tlačovej správe to uviedla Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS).

„Finančné trhy v roku 2022 negatívne ovplyvnila rastúca inflácia aj vojenský konflikt na Ukrajine. Pokles preto zaznamenali garantované aj negarantované dôchodkové fondy,“ uviedol predseda ADSS Miroslav Kotov.

Striedanie dobrých a zlých období podľa neho patrí medzi zákonitosti finančných trhov, pričom sporenie na dôchodok sa vyznačuje dlhodobým horizontom zhodnotenia.

Po takmer dvoch desiatkach rokov prejde druhý pilier v tomto roku zásadnou reformou. Kľúčovými zmenami sú zavedenie predvolenej investičnej stratégie, automatický vstup do druhého piliera a poplatky za správu úspor.

Pri odchode do dôchodku platia individuálne garancie, výška príspevkov je zmrazená na dva roky, ruší sa administratívna bariéra na prestup medzi dôchodkovými spoločnosťami. Od januára 2024 sa zmení aj výplatná fáza dôchodkov z druhého piliera.

Tieto zmeny podľa ADSS predstavujú potenciál na ešte výraznejšie ukotvenie druhého piliera v dôchodkovom zabezpečení. Pre sporiteľov v druhom pilieri znamenajú potenciál na vyššie zhodnotenie ich úspor.

„Dosahy zmien na rozloženie dôchodkových úspor budú správcovia úspor komunikovať sporiteľom počas februára. Záleží nám na tom, aby to bolo konkrétne a zrozumiteľné,“ vysvetľuje Kotov. Následne na to bude mať sporiteľ čas na rozhodnutie do konca mája.

Pre sporiteľov, ktorí odchádzajú do dôchodku z druhého piliera od 1. januára 2023, platia individuálne garancie v dlhopisových fondoch.

Garančný mechanizmus znamená, že keď sporiteľ požiada o dôchodok z druhého piliera, bude mať na účte v dlhopisovom fonde garantovaný minimálne rovnaký objem úspor, aký tam vložil alebo previedol z povinných odvodov.

Zároveň sa v druhom pilieri ruší poplatok za vedenie účtu aj výkonnostné poplatky vo všetkých fondoch. Poplatok za správu bude 0,45 percenta ročne a v ďalších rokoch bude klesať.

💡
Na účtoch sporiteľov v druhom pilieri je cez 11,75 miliardy eur, systém sa bude tento rok reformovať.

Komentáre

Najnovšie