Prejsť na obsah

Už čerpáme prvé prostriedky z nových eurofondov

Unsplash

Celkový objem balíka na roky 2021 až 2027 je takmer 13 miliárd eur.

BRATISLAVA 4. januára (SITA) – Na Slovensko prišli prvé zálohové platby za eurofondy. Začíname tak míňať takmer 13 miliárd eur na programové obdobie rokov 2021 až 2027. Platby k nám poslala Európska komisia.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) v stredu informovalo, že už získalo na ním riadený hlavný eurofondový Program Slovensko a dva programy Interreg spolu 189,4 milióna eur. Znamená to, že už čoskoro bude môcť vyhlásiť prvé výzvy z nových zdrojov Európskej únie.

„Nové eurofondy sú pre Slovensko obrovskou šancou, ako posunúť našu krajinu vpred, ako zásadne zlepšiť životy ľudí a stať sa opäť hospodárskym tigrom strednej Európy,“ povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

Európska komisia schválila zálohové platby v uvedenej výške pre štyri programy politiky súdržnosti pre nové programové obdobie - Program Slovensko, program Interreg Slovensko-Česko a Interreg Slovensko-Rakúsko, ktoré riadi ministerstvo investícií, a tiež platbu vo výške 900- tisíc eur pre Program Interact v gescii Bratislavského samosprávneho kraja.

Schválené zálohové platby znamenajú, že sa môžu začať uhrádzať výdavky na projekty v novom programovom období.

„Už čoskoro vyhlásime z Programu Slovensko prvé výzvy, podpora pôjde do školskej a športovej infraštruktúry, rekonštrukcie ciest II. a III. triedy a na znižovanie energetickej náročnosti bytových domov,“ uviedla Remišová.

Medzi prvými budú tiež podporené projekty z Fondu na spravodlivú transformáciu, ktorý pomôže riešiť sociálne, hospodárske a environmentálne dôsledky v regiónoch prechádzajúcich na uhlíkovú neutralitu. Z balíka 441 miliónov eur môžu čerpať región horná Nitra, Košický a Banskobystrický kraj.

Najväčšia časť investícií je v Programe Slovensko určená na zelené a klimatické ciele a zvýšenie energetickej bezpečnosti, kam patrí aj využívanie obnoviteľných zdrojov energie, vyčlenených je na to 398 miliónov eur.

Na zatepľovanie a znižovanie energetickej náročnosti budov pôjde 722 miliónov eur a na energetickú efektívnosť podnikov 78 miliónov eur.

Oveľa viac ako doteraz bude Slovensko v novom programovom období investovať do vedy, výskumu, inovácií, priemyselnej transformácie, digitalizácie a podpory rastu malých a stredných podnikov, určených je na to takmer 1,9 miliardy eur.

Významná časť nových eurofondov pôjde aj na riešenie problémov, ktoré boli v minulosti zanedbávané. Na budovanie a opravy ciest I. triedy má smerovať 241 miliónov eur, na cesty II. a III. triedy suma 169 miliónov eur, na rekonštrukcie miestnych komunikácií 62 miliónov eur a do výstavby kanalizácií a vodovodov 668 miliónov eur.

„Tieto oblasti sú pre Slovensko mimoriadne dôležité - chceme splatiť investičné dlhy, ktoré predchádzajúce vlády neriešili. Že sme si tieto národné investičné priority v Bruseli obhájili, znamená pre našu krajinu veľké víťazstvo,“ dodala Remišová.

💡
Slovensko začína čerpať nové eurofondy z takmer 13-miliardového balíka, Európska komisia uhradila prvé zálohové platby.

Komentáre

Najnovšie