Prejsť na obsah

Tento dom postavíte za štyri dni štýlom podobným Legu, postačí vám len skrutkovač

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, aké by to bolo mať skutočný skladací dom, ktorý si dokážete postaviť podobným štýlom ako známu stavebnicu Lego, tak ste sa dočkali.

Francúzske architektonické štúdio Multipod Studio predstavilo prototyp takzvaného PopUp domu, ktorý dokážu vytvoriť presne podľa predstáv zákazníka. Navrhnutý, objednaný a postavený môže byť už za zhruba mesiac. Prvé vzorové domy sú postavené v píniových údoliach v južnom Francúzsku. PopUp dom, ktorý si môžete objednať online, stojí od 1200 do 1900 dolárov za meter štvorcový. Presná cena záleží od kvality konkrétnych použitých materiálov a zariadenia. Keď si dom objednáte, Multipod Studio vám pošle za poplatok 1640 dolárov návod na postavenie a samotný stavebný tím.

PopUp dom stavba

“Možnosti sú takmer neobmedzené. PopUp dom môže byť malý útulný bungalov, mestská dvojposchodová vila ale aj neobyčajná a vzdušná kancelária“, povedal co-founder Corentin Thiercelin pre Tech Insider. Stavba tohto domu je podobná ako stavanie Lega. Každý dom je vytvorený z pevných recyklovateľných drevených panelov a izolačných blokov a všetko spolu drží len vďaka dreveným skrutkám. Stavebný tím je schopný postaviť dom za 4 dni a to len pomocou skrutkovača. Jeho demontáž zaberie rovnako dlhý čas.

PopUp dom dve poschodia

Vzorový dom má 150 metrov štvorcových a obsahuje kuchyňu, jedáleň, terasu spojenú s obývačkou, dve kúpeľne, pracovňu, hlavnú spálňu a dve menšie spálne. PopUp dom je dostupný zatiaľ len vo Francúzsku. Autori projektu však plánujú expanziu do Veľkej Británie a USA. Momentálne spoločnosť hľadá lokálnych architektov a staviteľov, ktorý by pracovali na PopUp domoch a ktorí zaistia, že budú domy zapadať do miestneho charakteru budov.

PopUp dom interier

PopUp dom patrí medzi momentálne veľmi obľúbené pasívne domy. Ich hlavnými výhodami je, že dobre vyzerajú, sú pomerne lacné a hlavne energeticky úsporné. PopUp dom je ako vzduchotesný, tak aj vodotesný, čo znamená, že vytvorené teplo z neho len tak ľahko neunikne a je prísľubom taktiež vysokého komfortu bývania. Či sa niekedy PopUp domov dočkáme aj na Slovensku je otázne. Rovnako otázne je, či by pomerne konzervatívni Slováci mali o PopUp domy záujem :)

Komentáre

Najnovšie