Prejsť na obsah

Tatra banka zvýšila čistý zisk o 12 percent na 115 miliónov eur

Unsplash

Kľúčovými vplyvmi na ziskovosť banky bola inflácia, úrokové sadzby či energetická kríza.

BRATISLAVA 2. januára (SITA) – Tatra banka dosiahla od začiatku januára do konca septembra čistý zisk 114,9 mil. eur. V medziročnom porovnaní to podľa účtovnej závierky znamená nárast o 12,1 %.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Čisté úrokové výnosy stúpli o 8,5 % na 216,7 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií zaznamenali zvýšenie o 5,4 % na 99,5 mil. eur.

Tatra banka bola do Obchodného registra SR zapísaná 1. novembra 1990. V súčasnosti patrí do rakúskej skupiny Raiffeisen.

Rok 2023 sa bude niesť v duchu rastúcich cien energií ešte viac ako rok 2022. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal ekonomický analytik Tatra banky Andrej Martiška, veľkú úlohu tu budú zohrávať opatrenia vlády na kompenzáciu cien pre domácnosti a podniky.

V prípade, že by sa opatrenia neprijali, tak by sa nie nevýznamnej časti klientov mohla zhoršiť finančná kondícia, čo by malo vplyv aj na ziskovosť sektora.

Veľmi dôležitá bude aj reakcia centrálnej banky na pretrvávajúcu infláciu a to, na akú úroveň až zvýši úrokové sadzby.

„Na hospodárenie banky v budúcom roku bude popri týchto dvoch faktoroch, samozrejme, vplývať aj celý rad ďalších faktorov, udalostí a premenných. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že všetko, čo vplýva na zdravie a výkon ekonomiky a našich klientov, bude mať vplyv aj na hospodárenie a výsledky našej banky,“ skonštatoval Martiška.

Na výsledok roka 2022 vplývala vysoká inflácia, ktorá priniesla rýchlejší rast aktív a súčasne aj rast úrokových sadzieb, ktorý sa podpísal pod rast úrokových výnosov.

„Na druhej strane, vysoká inflácia prináša nielen rast prevádzkových nákladov, ale vytvára aj tlak na rast rizikových nákladov, ktoré sú proaktívne tvorené z dôvodu zhoršenia výhľadu,“ dodal Martiška.

💡
Čistý zisk Tatra banke stúpol o vyše dvanásť percent na 114,9 milióna eur.

Komentáre

Najnovšie