Prejsť na obsah

Najväčšia slovenská banka očakáva nárast zlyhaných úverov

Unsplash

Hlavné riziká predstavuje vojna, energetická kríza či potenciálne spomalenie ekonomiky.

BRATISLAVA 4. januára (SITA) – Banky sa pripravujú na ťažké obdobie pred nami. Finančné domy na papieri zarábali v roku 2022 približne rovnako ako v predchádzajúcom roku. Napriek tomu sa rok vyvíjal diametrálne odlišne.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„Zatiaľ, čo prevádzkové zisky bánk v poslednom období rastú, zvyšujú sa aj tzv. rizikové náklady, čiže tvorba opravných položiek pre prípad zlyhávania úverov. Môže za to hlavne energetická kríza, inflácia a celková ekonomická a geopolitická neistota,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Aj v prípade Slovenskej sporiteľne sa prevádzkový zisk počas roka zlepšoval, k čomu prispeli tak rastúce úrokové sadzby, ako aj vyššie príjmy z poplatkov a provízií.

Na druhej strane, vyššia tvorba opravných položiek pôsobila opačným smerom. Slovenská sporiteľňa tak dosiahla podľa individuálnej účtovnej závierky ku koncu septembra čistý zisk 158,3 mil. eur. V medziročnom porovnaní klesol o 14,7 %.

Aj v roku 2023 plánuje Slovenská sporiteľňa pokračovať v nastolených trendoch. Prioritou zostáva digitalizácia a poskytovanie komplexného poradenstva v oblasti financií.

„Retailovým aj firemným klientom chceme naďalej prinášať moderné finančné riešenia, ktoré im zjednodušia život,“ skonštatovala Cesnaková.

Z pohľadu prevádzkového zisku banky by mal byť rok 2023 podľa nej pomerne priaznivý. Hlavný zdroj príjmov, úrokový výnos, by mal benefitovať z rastúcich sadzieb na trhu, a to aj napriek prípadnému spomaleniu rastu úverovania a napriek zmene podmienok TLTRO zo strany ECB.

„Tlak na náklady bude prichádzať hlavne cez zvyšovanie miezd a rast cien energií, no ani tvorba opravných položiek v neistých ekonomických časoch nebude nízka. Celková ziskovosť by sa však napriek tomu nemala znížiť,“ uviedla Cesnaková.

Ďalšou výzvou pre celý bankový sektor môže byť podľa nej cena a dostupnosť financovania na finančných trhoch, či vznikajúce tlaky na vyššiu cenu depozít.

Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.

💡
Bankám sa podľa Slovenskej sporiteľne zvyšujú rizikové náklady.

Komentáre

Najnovšie