Prejsť na obsah

Reportáž: Toto sú najlepšie slovenské startupy roka - víťazi Startup Awards 2015!

Historická budova Slovenského národného divadla minulý večer praskala vo švíkoch. Na programe však nebola Carmen, ale odovzdávanie prestížnych ocenení pre najlepšie startupy roka 2015, takzvaných slovenských startup Oscarov – Startup Awards. Ak ste nesledovali špeciálny stream, prípadne vám unikli informácie zo sociálnych sietí, veľmi radi vás touto unikátnou udalosťou spätne prevedieme.

Jubilejný 5. ročník StartupAwards.SK sa niesol vo výnimočnej atmosfére. Začal už v skorých poobedných hodinách, kedy sa zo zákulisia ohlásil hlas moderátora celého večera – Romana Juraška. Prvé minúty boli venované úvodným príhovorom – Petre Lipnickej (Neulogy), Petrovi Matúšovi (Tatra Banka) a prezidentovi Slovenskej republiky, Andrejovi Kiskovi. Ten vo svojom príhovore povedal, že je šťastný, koľko ľudí sa snaží pomáhať Slovensku. Pokračoval výzvou, že sa netreba báť ísť za tým, čo naozaj chceme. A ak to nevyjde, treba sa opäť postaviť na nohy a ísť plánom B, ktorý je vždy nutné mať. Taktiež sa poďakoval za toto skvelé podujatie a nezabudol vypichnúť fakt, že rozhodne nestálo 1,4 milióna eur. Ako vždy si získal veľký aplauz z publika a na záver príhovoru, pri príchode torty, sa nebál postaviť zoči-voči obrovskej prskavke na torte a sfúkol všetky sviečky. Hlavná časť programu sa tak mohla začať.

awards

Moderátor predstavil porotu, ktorá mala na starosti výber víťaza v každej zo štyroch kategórií Society, Digital, Art & Design a Science. Tú tento rok tvorili Dominik Balogh (GoDaddy), Mike Butcher (TechCrunch), Erja Retzén (NASDAQ) a Paul Jozefak (Liquid Labs)Každý startup sa na začiatku svojej prezentácie predstavil vtipným krátkym videom s odpoveďami na rôzne otázky, ako napríklad: „Najobľúbenejšia rozprávka z detstva? Čo si vážite na svojich co-founderoch? Kam by ste vzali svoj tím na oslavu víťazstva? či Do ktorého časového obdobia by ste radi cestovali?“ Každý projekt dostal 4 minúty na svoju prezentáciu a ďalšie 4 minúty na otázky a odpovede a diskusiu s porotou.

Prvou kategóriou bola Society. V rámci nej sa ako prvý predstavil startup BatSuite, s jeho prístrojom na skvalitnenie života nevidiacich a slabozrakých. O tomto startupe ste sa na Startupers.sk už mohli dozvedieť viac pred pár mesiacmi. Pomocou aplikácie umožňuje komunikovať s vybranými ľuďmi (rodina, priatelia), ktorí im na diaľku vedia sprostredkovať informácie či poradiť s tým, s čím má nevidiaci práve problém. Známi taktiež uvidia aj jeho polohu na mape. Druhým startupom bola bezpečnostná aplikácia BeeSafe. Porotkyňa Erja Retzén okamžite prejavila o túto aplikáciu záujem: „Mám deti, kedy sa toto bude dať kúpiť?“ Viac o BeeSafe sme písali už v rozhovore s týmto startupom a aj minulý týždeň o ich pilotnom projekte v Piešťanoch. BeeSafe slúži hlavne ako prevencia, ale aj reálna pomoc, ktorá dokáže zapojiť aj políciu. Tretím a zároveň posledným startupom v tejto kategórií bol Waste.it, inteligentný monitoring odpadu. Tento zaujímavý projekt už rozbehol svoju spoluprácu s mestom Nitra a môžeme len dúfať, že sa čoskoro objaví aj v mnohých ďalších mestách.

12312301_10206717715853281_739609616_n
V druhej kategórií s názvom Digital sa ako prvý predstavil startup Cloudo, vďaka ktorému máte možnosť používať rôzne komunikačné platformy v jednej aplikácií. Porote prezradili, že síce v súčasnosti existuje len počítačová verzia, no plánujú aj mobilnú aplikáciu. Druhým startupom v tejto kategórii bol Tootoot. Túžili ste, aby vaša obľúbená kapela hrala vo vašom meste? S touto aplikáciou na ňu môžete jednoducho „zatrúbiť“. Výhodou pre muzikantov je, že priamo vedia, v ktorom meste je o nich záujem. Promotéri vedia aj prispôsobiť cenu lístkov. V neposlednom rade môže aplikácia menším a lokálnym umelcom pomôcť ukázať sa aj v zahraničí, keďže umelca ukáže ľuďom s podobným hudobným vkusom. Tretím predstaveným startupom bol Orderlord o ktorom sme na Startupers.sk už písali. Aplikácia, s ktorou je donáška jedla efektívnejšia a rýchlejšia. Firme ušetrí náklady a problémy s dopravou, zákazníkovi zase skráti čas čakania na jedlo, vďaka čomu budú obe strany spokojné.

startup awards

Predposlednou kategóriou bolo Art & Design. LittleLane s pomocou malého a veľkého asistenta porotcom predviedli, ako ich projekt funguje. Ide totiž o hravú pomôcku, ktorá pomáha nielen pri výučbe slovenského a anglického jazyka a je určená pre deti vo veku 3 – 12 rokov.  Ak by ste mali tú možnosť, chceli by ste si vedieť, čo ste robili, keď ste mali dva – tri roky? Alebo by ste chceli vedieť ako trávi svoj deň vaše dieťa, keď pri ňom nie ste? Alebo by ste chceli vedieť rovnako ako porotca Mike Butcher, čo sa dialo keď ste si vypili viac než ste mali? Vďaka startupu Benjamin button a ich jedinečnej kamere a systému na vyberanie tých najlepších momentov to je možné. Posledným startupom predstaveným v tejto kategórií boli hracie drony Drone´n´base. Náš nedávny rozhovor s týmto nádejným zábavným startupom nájdete TU. Mike Butcher neodolal a jeden dron otestoval a nanešťastie hneď aj havaroval na pódiu počas otázok ostatných členov poroty ;)

startup awards

Štvrtou a zároveň poslednou kategóriou bola kategória Science. Ako prvý sa predstavil startup Blue Vision Labs. Túžite po 3D modeli seba samého? Spravte niekoľko selfie z viacerých strán a o zvyšok sa postará samotná aplikácia. Ďalším bol projekt Photoneo. „No a kde je?“ bola otázka Mika Butchera, ktorý chcel vidieť robota s kamerami používajúcimi tento systém. Photoneo totiž vyvíja technológiu pokročilých 3D kamier, ktoré sa používajú aj v robotoch. Úplne posledným predstaveným startupom Startup Awards 2015 bol Capturing Reality, ktorý sa zameriava na tvorbu 3D modelov.

12279032_472851596236863_8270961837717248412_n

Po prezentáciách jednotlivých startupov prišli na rad deti z projektu iKid, ktoré si svojím startupom – inteligentnou fľašou Flasky a vtipnou prezentáciou okamžite získali celé publikom divadla a zožali zrejme najväčší potlesk večera. Ako sme mohli vidieť na vlastné oči, na Slovensku máme skutočne veľmi inšpiratívne a šikovné deti. Po mladých startupových nádejach sa na pódium postavil sám Mike Butcher a predstavil svoj projekt TechFugees zameraný na jeden z najväčších súčasných problémov sveta – ľudskú migráciu. Svoju dojemnú prezentáciu ukončil zaujímavou myšlienkou: „Utečencom musíme pomáhať, pretože ako podnikatelia sme sami utečencami pred bežným zamestnaním.“

Toľko k programu galapoobedia a galavečera, ale teraz k tomu najpodstatnejšiemu – kto sa stal víťazom v jednotlivých kategóriách?

BatSuite SASK 2015

Odovzdávanie bolo výnimočné aj tým, že vždy sa predstavil aj startup, ktorý v danej kategórii vyhral v predchádzajúcich rokoch. V kategórii Society prišla na pódium Veronika Štrbáková zo startupu Speekle, ktorá povedala v čom im víťazstvo na Startup Awards pomohlo. Cenu prišla odovzdať Mary MacPherson zo Slovak-American Foundation, ktorú odovzdala startupu pomáhajúcemu nevidiacim a slabozrakým BatSuite.

Nasledovala kategória Digital, kedy na pódium prišiel zakladateľ WebSupportu Michal Truban ako bývalý výherca so startupom Nicereply a cenu odovzdával Peter Matúš z Tatra Banky. Víťazom ocenenia sa stal startup Tootoot. V tretej kategórií Art & Design prišiel porozprávať niečo nové o známom startupe Culcharge jeho spoluzakladateľ Viktor Reviliak. Po ňom prišiel na pódium aj Kenneth Ryan z KPMG, ktorý cenu odovzdal nadšeným LittleLane.

Orfánus Gažík Benjamin button SASK 2015

V poslednej kategórii večera Science sa predstavil Michal Gottwald za Výskumné centrum Žilinskej univerzity. Cenu odovzdal Andrej Juriš zo Západoslovenskej distribučnej do rúk startupu Photoneo. Víťazom špeciálnej ceny od O2 sa stal startup Benjamin button, ktorý tak poletí na WebSummit do Lisabonu v roku 2016. Svoje dojatie neskrýval ani zakladateľ startupu Dominik Orfánus, ktorý sa  nadšene rozbehol na pódium, kde objal šéfa O2 Petra Gažíka, ktorý mu odovzdal spomínanú cenu. O polnoci sa na afterparty vyhlasovala ešte cena publika, ktorú vyhral startup Orderlord, ktorý získal na týždeň nové BMW X5 od BMW.

Finále Startup Awards 2015

Startup Awards 2015 opäť potvrdilo, že je najočakávanejším a najväčším startupovým podujatím roka. Rok od roka sa zvyšuje úroveň, či už je to pri výber startupov alebo porotcov, ale aj celého priebehu podujatia. A navyše na toto všetko ani nebolo potrebné minúť 1,4 milióna eur. Sme veľmi radi, že už 5 rokov tu máme takéto skvelé podujatie, ktoré vo vynikajúcom svetle propaguje slovo startup na Slovensku a už teraz sa tešíme na budúcoročné pokračovanie Startup Awards 2016. Na záver chceme ešte všetkým víťazom odkázať, že im srdečne gratulujeme a držíme palce na ich ceste k ďalším veľkým úspechom! :)

Startupers.sk tím

Tím Startupers.sk, ktorý pre vás reportáž zo Startup Awards 2015 pripravoval: Kristína Jančinová, Ivana Handanovičová a Andrej Mikula

Foto: Startupers.sk

Komentáre

Najnovšie