Prejsť na obsah

Revolučná funkcia Skype Translator môže uľahčiť komunikáciu aj vám!

CEO Microsoftu Satya Nadella predstavil v máji 2014 na Code Conference v Kalifornii 10 rokov vyvíjanú funkciu –  najrevolučnejšiu novinku od vzniku Skype, hlasový prekladač fungujúci v reálnom čase (teda okamžite počas hovoru na Skype). Satya Nadella a Pall Gurdeep predviedli funkciu prostredníctvom konverzácie v angličtine a nemčine. Svoj prísľub beta verzie dostupnej od konca roku 2014 naplnili, Skype Translator skúšajú prví používatelia už od 15.decembra 2014.

Prekladač, ako najsilnejší VoIP (telefonovanie prostredníctvom internetu) komunikačný nástroj súčasnosti, tlmočí nie len písaný, ale i hovorený jazyk. Účastníci Skype konverzácie, ktorí hovoria odlišným jazykom, môžu komunikovať prakticky bez prekážok v porozumení. Skype Translator je tieto dni v tzv. „preview version“ čo znamená, že pozná len angličtinu a španielčinu. Čo sa týka písaného textu, vie preložiť už 40 jazykov. Preview verzia znamená aj to, že na aktiváciu služby je nutná registrácia. Ako vyzerá konverzácia v cudzích jazykoch si môžete pozrieť vo videu.

Nová funkcia bola uvedená na trh s dostupnosťou pre používateľov OS Windows 8.1 (počítače aj smartfóny). Prvotná beta verzia je otestovaná školami v USA a Mexiku, ako ste mohli vidieť vo videu vyššie. Technológia prekladu zahŕňa pokročilé strojové učenie, čo znamená, že postupom času a zvýšením používanosti bude Skype Translator „skúsenejší a múdrejší“ a hovorené slovo bude prekladať s maximálnou presnosťou.

Skype má cez 300 miliónov aktívnych mesačných užívateľov, ktorí strávia konverzáciou cez internet viac než 2 miliardy minút denne. V nasledujúcom videu nájdete návod na to, ako si Skype Translator nastavíte na svojom zariadení aj vy.

Na triednom teste vo videu bolo možné vidieť pomerne jednoduchý preklad, takže bude rozhodne zaujímavé sledovať, ako bude systém fungovať v reálnych situáciách a so zložitejšími jazykmi. Skype Translator má potenciál byť veľmi hodnotnou funkciou a technológiou, ale skúška jeho reálnej hodnoty sa ešte len začína.

 

Zdroj: TechCrunch TechSpot

Komentáre

Najnovšie