Prejsť na obsah

Denný 8-hodinový rituál v práci, ktorý sa opakuje 5 krát týždenne možno nie je tým pravým orechovým. To však neznamená, že kvôli tomu podáte v práci výpoveď ešte dnes. Prvé dni bude stačiť prispôsobiť aktivity k práci, ktorú už robíte. Ako predprípravu by ste mali najprv študovať úspešných ľudí startupovej scény. Až potom prichádza na rad vaše rozhodnutie s výberom z 2 možností – ostať v práci alebo sa riadiť heslom „risk je zisk“.

Podnikatelia z Young Entrepeneur Council zdieľajú vám prinášajú podnety na zamyslenie ešte pred vašim začinajúcim startupovým životom.

1. Ako robíte jednu vec, tak robíte všetky

Keď sa už angažujete, budete musieť venovať menšiu pozornosť tomu, čo hovoríte a väčšiu tomu, čo naozaj robíte. Rýchle odpovede na správy a včasné príchody na stretnutia sú rovnako dôležité ako dlhoročné skúsenosti a schopnosti. Ak chcete vyčnievať z davu, nezabúdajte, že ste hodnotený sústavne, nie len na základe prvého dojmu z motivačného listu.

—Mark Krassner, Knee Walker Central

2. Nekonečné hodiny práce

Ak sa zamýšľate nad vlastným startupom, zabudnite na bežnú pracovnú dobu 7-8 hodín. Startup si žiada taktiež pracovať od ôsmej hodiny ráno, avšak s tým, že z práce neodídete skôr ako o ôsmej večer. Budete musieť pracovať usilovnejšie, ako ste pracovali kedykoľvek doteraz. Čo sa týka vášho pracovného času, startup vám nezaplatí dobre.

—John Rampton, Adogy

3. Peniaze prichádzajú… a odchádzajú

Je jednoduché mať odlišnú predstavu o startupoch, ak je založená na sledovaní ostatných firiem po tom, ako už majú čosi za sebou. Pre drvivú väčšinu sú prvé roky o reinvestovaní zisku, nie o užívaní si ho.

—Sam Saxton, Salter Spiral Stair and Mylen Stairs

4. Zakopnutia a zotavovanie sa

Spadnete často a veľa krát. Nebude to však o tom, koľko krát spadnete, ale koľko krát sa dokážete postaviť. Taktiež preferujte zamestnancov, ktorí už pár krát zlyhali – ale stále sú tu. Znamená to totiž, že sú skúsenejší a rozumejú startupovej hre a jej rizikám, ako aj úpravám „za pochodu“. Sú tými, ktorí už popisu práce v startupe rozumejú aj medzi riadkami.

—Joshua Lee, StandOut Authority

5. Popis práce je len začiatočný bod

Všetci vaši potenciálni spolupracovníci/zamestnanci by mali byť oboznámení hneď na začiatku, že ich úloha bude zahŕňať ďaleko viac, ako je uvedené v popise na začiatku. Protesty typu „ale to som nemal robiť ja“ sa zamietajú ešte pred vyslovením tohto postoja.

—Oisin Hanrahan, Handybook

6. Budete poznať pocit zisku z risku; jedine že by to nevyšlo

Už od úvodu treba mať oči otvorené. Vy aj vaši potenciálni zamestnanci by mali vedieť hneď od začiatku, že pracovať pre startup je neporovnateľne odlišné od klasického firemného konceptu. Či už ide o plynulosť a kontinuitu rolí, frekvenciu bojových opatrení a taktiež veľkosti podielu. Ak sa v týchto kľúčových oblastiach nebudú vedieť adaptovať, mohli by uškodiť startupu ešte pred launchnutím.

—Erik Severinghaus, Simple Relevance

7. Komfortne s nekomfortom 

Pred štartom sa pripravte, že to nebude ani zďaleka pohodlné. Budete musieť vyjsť zo svojej komfortnej zóny plnej pohodlia a prejsť si prekážkami, o ktorých sa vám doteraz ani nesnívalo. Startup totiž neponúka miesto pre pohodlie rutinných dní. Ak ste predvídavý, dôsledný a pripravený pracovať ako nikdy predtým, vyhrňte si rukávy. Cesta k úspechu na startupovej scéne je na dlhé lakte.

—Kim Kaupe, ZinePak

 

Success.com

Komentáre

Najnovšie