Prejsť na obsah

Prezidentka Čaputová podpísala solidárny príspevok. Vyššia daň čaká ropné a plynárske firmy

Unsplash

Nová daň má pomôcť uhradiť aspoň časť vysokých cien domácností za energie.

BRATISLAVA 28. decembra (SITA) – Bič na firmy petrochemické firmy. Zákon, ktorý má pomôcť v boji s energetickou krízou, dnes podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Nový solidárny príspevok zaťaží firmy podnikajúce v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií.

„K zavedeniu tohto príspevku pristupujeme pre rast cien energií a jeho vplyvu na domácnosti a priemysel. Získané dodatočné finančné prostriedky budú použité najmä na zmiernenie účinkov vysokých cien energií pre koncových odberateľov, predovšetkým zraniteľné domácnosti,“ odôvodňoval tento zámer rezort financií.

Zákon tak pre uvedené spoločnosti dočasne zavádzať extra daň s 55-percentnou sadzbou. Pôvodný návrh pritom hovoril až o 70-percentnej sadzbe. Vďaka nej sa malo na boj s drahými energiami vybrať 524 mil. eur.

Zmenu navrhli poslanci na parlamentnom ústavnoprávnom výbore. Zároveň upravili aj zdaňovacie obdobie, ktoré vchádza do základu, z ktorého sa vypočíta solidárny príspevok.

Po novom sa bude považovať za daňový výdavok v tom zdaňovacom období, v ktorom ho bude daňovník účtovať do nákladov. Legislatíva nadobúda účinnosť 31. decembra 2022.

💡
Ropné či plynárenské firmy budú platiť solidárny príspevok na boj s drahými energiami. Zákon dnes podpísala prezidentka Čaputová.

Komentáre

Najnovšie