Prejsť na obsah

Pohonné hmoty by mali v najbližších týždňoch klesať

Unsplash

Proti poklesu môže hrať cestovanie počas sviatkov, hovorí analytička.

BRATISLAVA 12. decembra (SITA) – Ďalší pokles cien pohonných hmôt by mohol byť za dverami. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„Nateraz očakávame, že vzhľadom na vývoj na ropnom trhu by mohlo zlacňovanie pohonných látok ešte pokračovať. A to hlavne v tom prípade, ak sa ceny ropy budú ďalej držať pod 80-dolárovou hladinou, ako tomu bolo minulý týždeň,“ uviedla Glasová.

Ďalší vývoj na ropnom trhu bude podľa analytičky závisieť hlavne od toho, ako budú trhy ďalej vnímať obavy z recesie globálneho hospodárstva, vývoj dopytu a začiatok zimnej vykurovacej sezóny.

„Počas vianočných sviatkov ale môže rásť dopyt po pohonných látkach, keďže ľudia budú viac cestovať, čo môže opäť zatlačiť aj na rast cien,“ upozornila Glasová.

Podľa údajov Štatistického úradu za 48. tohtoročný týždeň ceny benzínov na našich pumpách opäť výrazne klesli, a to už tretí týždeň po sebe. Liter 95-oktánového benzínu sa v sledovanom týždni predával za priemernú cenu 1,577 eura a v týždňovom porovnaní sa jeho cena znížila o 2,3 %.

Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,758 eura a jeho cena sa oproti predchádzajúcemu týždňu taktiež znížila o 2,3 %. Významný pokles zasiahol aj ceny nafty, ktorá zlacnela o 1,5 % na priemernú úroveň 1,718 eura za liter.

V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu ale stále priplácame, aj keď tento nárast je už len mierny. Benzín 95 je drahší o zhruba 6 % ako vlani a benzín 98 o približne 5 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o takmer 25 % drahšia ako vlani.

Počas predminulého týždňa sa ceny ropy Brent hýbali v pásme 87 až 83 amerických dolárov za barel a počas minulého týždňa sa dokonca dostali pod 80-dolárovú hranicu do pásma 83 až 76 dolárov za barel. Pod 90-dolárovou hranicou sa ceny ropy Brent pritom držia už tri týždne.

Dlhodobo je ropa podľa analytičky tlačená nadol hlavne obavami z recesie globálnej ekonomiky, ktorá by viedla aj k poklesu dopytu po nej. Tieto dôvody sa v najväčšej miere podpísali aj pod minulotýždňové zlacňovanie ropy. Okrem toho tlačia ropu nadol aj obavy z vývoja pandemickej situácie v Číne.

„Trhy sa obávajú poklesu dopytu po rope, keďže Čína je jej najväčším dovozcom. Čoskoro začne platiť aj embargo Európskej únie na dovoz ruskej ropy. A počas minulého týždňa boli trhy ovplyvnené aj nečakane výrazným rastom zásob pohonných látok v USA, čo sa taktiež podpísalo pod zlacňovanie ropy,“ konštatovala Glasová.

💡
Podľa analytikov by pohonné hmoty mohli ešte zlacnieť.

Komentáre

Najnovšie