Prejsť na obsah
Unsplash

O vývoji na trhu práce informoval Štatistický úrad.

BRATISLAVA 13. decembra (SITA) – Platy v októbri medziročne rástli vo všetkých odvetviach, ktoré naši štatistici sledujú. Hrubé zárobky stúpli od necelých troch percent v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev až do 14 percent v ubytovaní či v stavebníctve.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Vysoká inflácia však spôsobila, že reálne mzdy medziročne klesli prvýkrát vo všetkých odvetviach. Najviac zasiahnuté boli reštaurácie a pohostinstvá, kde reálne mzdy klesli o 10,4 percenta.

Pokles reálnej mzdy o 7 a viac percent bol vo veľkoobchode, informáciách a komunikácii, v predaji a oprave motorových vozidiel, ale aj vo vybraných trhových službách. Pokles miezd nižší ako jedno percento bol v ubytovaní a v stavebníctve. Informoval o tom Štatisticky úrad SR.

V priemere za desať mesiacov tohto roka sa nominálna mesačná mzda v priemere v jednotlivých odvetviach medziročne zvýšila od 5 do 19 percent. Vysokému tempu inflácie od začiatku roka odolalo len odvetvie ubytovania, v ktorom mzdy reálne vzrástli o viac ako 6 percent.

Vďaka rastu miezd sa tak ubytovanie v rebríčku najnižších miezd posúva na nižšie priečky a prekonalo napríklad stavebníctvo. V ostatných deviatich odvetviach mzda klesla, najviac o viac ako 6 percent sa medziročne reálne prepadla vo vybraných trhových službách a v informáciách a komunikácii.

Výraznejší pokles sa prejavil aj v priemysle, kde medziročne reálna mzda klesla o 3,6 percenta.

💡
Priemerné zárobky v októbri medziročne vzrástli vo všetkých odvetviach, reálne mzdy však všade klesli.

Komentáre

Najnovšie