Prejsť na obsah

Piešťany idú znižovať kriminalitu v spolupráci so slovenským startupom BeeSafe!

Piešťany sú prvým mestom na Slovensku aj na svete, v ktorom môžu obyvatelia bezplatne využívať bezpečnostnú aplikáciu BeeSafe, ktorá je tu prepojená aj s mestskou políciou.

Mesto Piešťany a slovenský startup BeeSafe sa dohodli na realizácii pilotného projektu s názvom Beesafe Piešťany. Jeho cieľom je zvýšenie bezpečnosti v meste, prevencia pred násilnými trestnými činmi a ochrana ľudí, ktorí sa vo svojom meste necítia bezpečne.

Startup BeeSafe je mobilná aplikácia, ktorá slúži ako osobný strážca v smartfóne. Používateľ si po stiahnutí bežnej verzie, ktorá je dostupná pre systémy iOS aj Android, prednastaví kontakty, ktoré v prípade nebezpečenstva budú automaticky kontaktované. O samotnom BeeSafe sme písali viac už pred pár mesiacmi. V pilotnom projekte pre obyvateľov Piešťan je k dispozícii na stiahnutie špeciálna verzia, v ktorej je celý systém navyše napojený na systém mestskej polície, ktorá je v prípade nebezpečenstva automaticky kontaktovaná. Takto funguje bežná verzia aplikácie BeeSafe v praxi.

Policajti majú k dispozícii veľký monitor – Incident screen, kde vidia všetkých používateľov, ktorí sú v ohrození. Ak nemajú v niektorej oblasti kamery, cez ktoré sa dá situácia preveriť, môžu užívateľa priamo kontaktovať, poprípade vyslať na miesto hliadku. Každý užívateľ je identifikovaný telefónnym číslom, tým pádom nie sú možné anonymné hovory a predchádza sa tak zneužívaniu služby.

„Vybrali sme Piešťany, pretože je to inšpiratívne mesto s veľkým potenciálom a pozitívnym vzťahom k inováciám. Oslovili sme pána primátora a viceprimátora s návrhom spolupráce. Ich pozitívna reakcia nás utvrdila v tom, že Piešťany budú tým správnym mestom pre náš pilotný projekt BeeSafe Piešťany“, uviedol na tlačovej konferencii šéf startupu BeeSafe Peter Stražovec.

BeeSafe chalani

Podľa slov samotného primátora Piešťan Miloša Tamajku je toto mesto známe okrem svojich kúpeľov aj štatisticky jednou z najvyšších mier kriminality v rámci Trnavského kraja. Pre Beesafe sme sa rozhodli preto, lebo už v minulosti sme tvrdili, že je potrebné v Piešťanoch posilniť bezpečnosť. Preto keď nás BeeSafe s ponukou pilotného projektu oslovilo, snažili sme sa nájsť spôsob, akým by sme mohli počet kriminálnych skutkov znížiť a eliminovať tak možnosť ohrozenia našich obyvateľov. Ide tu v prvom rade o prevenciu.“

BeeSafe PN 2

„Vďaka mnohým stretnutiam a školeniam vieme, ako BeeSafe funguje a myslíme si, že táto aplikácia nám môže hlavne pomôcť s predchádzaním trestným činom. Mali by sme o nich vedieť ešte skôr, ako sa udejú a tým pádom by sme mali vedieť zasiahnuť ešte predtým, ako bude osoba reálne ohrozená“, dodal primátor Miloš Tamajka.

Keďže ide o pilotný projekt, prvý svojho druhu pre obe strany, mesto Piešťany bude môcť využívať tento systém pre bezpečnosť svojich obyvateľov bezplatne. Rovnako bezplatná je aplikácia samozrejme aj pre obyvateľov. Táto skutočnosť je potvrdená aj v memorande, ktoré bolo na tlačovej konferencii oboma stranami podpísané.

BeeSafe Piešťany (2)

Ako sme sa od šéfa startupu Petra Stražovca dozvedeli, BeeSafe má už teraz dohodnuté aj ďalšie slovenské mestá, v ktorých bude svoj systém integrovať. Tie však majú v pláne prezradiť až neskôr. Vieme však už aj prvé mestá v zahraničí, v ktorých by BeeSafe malo od budúceho roka začať pomáhať pri prevencii trestných činov a znižovaní kriminality. Patria medzi ne napríklad Priština, Skopje, Atény, Wroclaw, Bukurešť a ďalšie.

BeeSafe PN 3

Víťaz žilinského Startup Weekendu 2013 a finalista tohtoročného StartupAwards.SK 2015, ktoré je na programe už tento piatok (viac informácií nájdete TU), sa, ako sa zdá, poriadne rozbieha a nemieri už len na samotných ľudí ale aj na mestá a ich obyvateľov, ktorí budú odteraz vďaka tejto aplikácii v omnoho väčšom bezpečí, ako tomu bolo doteraz. Vždy o ich prípadných problémoch totiž bude vedieť miestna polícia, ktorá im bezodkladne pomôže a pokúsi sa eliminovať potenciálne nebezpečie ešte predtým, ako by k niečomu reálne mohlo dôjsť. BeeSafe, držíme vám palce! :)

Komentáre

Najnovšie