Prejsť na obsah

Odhadovaný deficit na rok 2022 bude zrejme menší, než sa predpokladalo

O pozitívnom vývoji verejných financií dnes informovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

BRATISLAVA 2. decembra (SITA) – Tento rok by sme mali hospodáriť s nižším deficitom, než sa pôvodne odhadovalo. Uviedla to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Oproti októbrovej prognóze úroveň schodku znížila o 63 mil. eur. Deficit verejnej správy tak môže podľa novembrového semaforu dosiahnuť 3,77 mld. eur, resp. 3,5 percenta HDP.

K medzimesačnému zlepšeniu výsledku hospodárenia prispelo najmä pretrvávajúce pomalšie čerpanie kapitálových výdavkov ostatných subjektov verejnej správy.

Kľúčovým faktorom, ktorý deficit nafúkol boli opatrenia na kompenzáciu cien energií. Tie navyšujú deficit v sume 418 mil. eur, resp. 0,4 percenta HDP.

Celkové náklady na kompenzačné schémy vrátane štrnásteho dôchodku sú vo výške 731 mil. eur, zároveň rada v súlade s predpokladmi vlády očakáva príjem z nariadenia EÚ ohľadom nadmerných ziskov v sume 313 mil. eur.

Pozitívna odchýlka prognózy od salda rozpočtu je vo výške 1,44 mld. eur, resp. 1,3 percenta HDP. To podľa rozpočtovej rady znamená, že riziko nedosiahnutia cieľa rozpočtu zostáva nízke.

Najvýraznejší pozitívny vplyv na rozpočet predstavuje výnos daňových a odvodových príjmov. Odhadovaný príspevok k zlepšeniu salda dosahuje úroveň 1,52 mld. eur, resp. 1,4 percenta HDP.

Vyšší výnos rada očakáva najmä pri daniach, kde vysoká inflácia navyšuje rast makroekonomických báz oproti predpokladom rozpočtu, najmä dane z práce a DPH.

Vláda schválila návrh rozpočtu na roky 2023 až 2025, v rámci ktorého predpokladá deficit v roku 2022 vo výške 5,4 mld. eur, resp. 5 percent HDP, čo prevyšuje odhad rozpočtovej rady o 1,62 mld. eur, resp. 1,5 percenta HDP.

Najvýraznejší rozdiel je v kapitálových výdavkoch štátneho rozpočtu, kde vláda nezohľadňuje pomalé čerpanie pozorované v priebehu roka.

💡
Rozpočet sa oproti októbrovej prognóze vyvíja lepšie o 63 miliónov eur, uviedla RRZ.

Komentáre

Najnovšie