Prejsť na obsah

Od nového roka sa mení aj výška exekučných zrážok

Unsplash

O zmene dnes informovala Sociálna poisťovňa.

BRATISLAVA 29. decembra (SITA) – Dôchodky sa od nového roka zdvihnú o takmer dvanásť percent. Sociálna poisťovňa preto od 1. januára 2023 prepočíta poberateľom dôchodkov sumu exekučnej zrážky.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Od 1. januára 2023 sa pri exekučných zrážkach suma, ktorú nie je možné zraziť z dôchodku, nemení. Dotknutých dôchodcov bude Sociálna poisťovňa informovať.

Naďalej podľa Sociálnej poisťovne platí, že ak ide o neprednostnú pohľadávku, základná suma, ktorá sa poberateľovi dôchodku nesmie zraziť, je 140 % sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu. Ide o sumu 328,18 eura mesačne. Na každú osobu, ktorej poberateľ dôchodku poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 50 % z tejto sumy, čiže 164,09 eura mesačne.

Ak ide o prednostnú pohľadávku, okrem výživného na maloleté dieťa, základná suma, ktorá sa nesmie zraziť poberateľovi dôchodku, je 234,42 eura mesačne. Je to 100 % sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu. Na každú osobu, ktorej poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 50 % z tejto sumy, čiže 117,21 eura mesačne.

Ak sa vykonáva zrážka na úhradu pohľadávky výživného na maloleté dieťa je základná suma, ktorá sa nesmie zraziť poberateľovi dôchodku, 98,45 eura mesačne. Na každú osobu, ktorej poberateľ dôchodku poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 82,04 eura mesačne.

Dotknutí dôchodcovia dostanú od Sociálnej poisťovne v januári 2023 aj písomnú informáciu o vplyve valorizácie na výkon exekučných zrážok z ich dôchodku. V novembri 2022 evidovala Sociálna poisťovňa viac ako 19-tisíc dôchodcov s exekučnou zrážkou.

💡
Po valorizácii dôchodkov sa od januára zmenia aj sumy exekučných zrážok z dôchodkov.

Komentáre

Najnovšie