Prejsť na obsah

Máte minimálny dôchodok? Aktuálna valorizácia sa vás priamo netýka

Unsplash

Štát zvyšuje pôvodný dôchodok. Pokiaľ je stále nižší ako minimálny, prizná mu Sociálna poisťovňa ten.

BRATISLAVA 20. januára (SITA) – Sociálna poisťovňa upozorňuje, že vždy vypláca dôchodcovi pre neho výhodnejší dôchodok. To má dopady aj na poberateľov minimálneho dôchodku.  

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Valorizácia dôchodkových dávok, ktoré sa v januári tohto roka zvyšujú o 11,8 percenta, sa minimálnych dôchodkov priamo netýka.

Poisťovňa však pri každoročnej valorizácii nezvyšuje minimálny dôchodok, ktorý penzista poberá, ale pôvodný dôchodok, ktorý dôchodcovi zvýšila na úroveň minimálneho už pri jeho priznávaní. V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Sociálna poisťovňa dôchodcovi o 11,8 percenta zvyšuje sumu pôvodne priznaného dôchodku a ak je tento dôchodok stále nižší, ako minimálny dôchodok, dôchodcovi naďalej vypláca minimálny dôchodok. Ten totiž pre neho naďalej zostáva finančne výhodnejší.

Ak je, naopak, po valorizácii dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára 2023, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa dôchodcovi vypláca jeho valorizovaný dôchodok.

Kľúčovým je preto dlhodobé sociálne poistenie, ideálne vyššie, ako sú minimálne odvody.

Samotná suma minimálneho dôchodku, ktorá je podľa zákona odstupňovaná v závislosti od dosiahnutého kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, sa od 1. januára 2023 nemení.

Pri najmenej 30 rokoch kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia predstavuje výška minimálneho dôchodku 334,30 eura a pri 40 rokoch je to 378,50 eura.

Za 45 rokov kvalifikovaného obdobia je minimálny dôchodok vo výške 410 eur a pri 50 rokoch ju zákon stanovuje na 441,50 eura.

💡
Valorizácia dôchodkových dávok sa minimálnych dôchodkov priamo netýka, upozorňuje Sociálna poisťovňa.

Komentáre

Najnovšie